Як світова фінансова криза позначиться на Україні

Українці оптимістично шукають дно

Майже 90% компаній, акції яких котируються на біржі, за останній квартал продемонстрували зростання, перевершивши очікування аналітиків і власні прогнози. В середньому чистий прибуток американських корпорацій зріс на 24%. А якщо до цього додати прекрасні макроекономічні дані, що надходять в останні місяці й свідчать про небувалу силу і міць американської економіки, то, здавалося б, чого ще бажати? "Жити стало краще, жити стало веселіше"! Як мінімум, у США, - пише Іван Компан для NV.ua.

Але ж ми з вами дорослі люди, розуміємо, що весь час добре бути не може. Ось і професійні інвестори з усього світу, яких опитав Bank of America Merrill Lynch, сумніваються, що "свято, коли все росте, буде з нами завжди". Тільки 39% зі 176 опитаних, вважають, що ринок не досяг піку і продовжить рости протягом наступного року.

Майже дві третини вважають, що зростання закінчиться цього року, а 18% так і зовсім впевнені, що пік пройдено, і ми вже почали рухатися вниз.

100% опитаних професіоналів впевнені, що хороші часи закінчаться не пізніше наступного року

Насправді, точну дату перетворення ринку з "бичачого" на "ведмежий" не знає ніхто. Але, як бачите, 100% опитаних професіоналів впевнені, що хороші часи закінчаться не пізніше наступного року. Напевно, вони чули, що у нас в країні будуть вибори, бачили перелік кандидатів у президенти і парламент України, а також рейтинги провідних майстрів української політичної інтриги. Ось і налаштувалися на песимістичний лад.

А якщо серйозно, то, що прийдешня фінансова криза на світових ринках капіталу може означати для України? Мабуть, краще, ніж народ не скажеш: "Пани б'ються, а у холопів чуби тріщать!". Проблеми розвинених ринків, як правило, б'ють по країнах, що розвиваються з непоганим мультиплікатором. Когось зачепить більше, як Індонезію і Індію, когось менше, як країни Східної Європи. Але втрат зазнають всі!

Проблеми розвинених ринків, як правило, б'ють по країнах, що розвиваються

З фінансових інструментів, перш за все, страждає борг. При низьких ставках у США інвесторам, в пошуках заробітку, нічого не залишалося, як купувати більш ризикові облігації країн, що розвиваються. Тепер же, коли ставка за десятирічними американськими держоблігаціями, так званого "безризикового" боргу, перевалила 3% і, найімовірніше, продовжить рости, великим інвесторам можна "повертатися в Америку". Ефект на ринки, що розвиваються, включно з Україною, очевидний – брати в борг стане складніше і дорожче, а валюта втратить частину вартості.

Брати в борг стане складніше і дорожче, а валюта втратить частину вартості

На тлі великих виплат за зовнішнім боргом, які належать Україні в цьому і наступному році, гостро постане проблема рефінансування. Виходів із ситуації не так вже й багато. Можна залучати гроші на ринках капіталу зараз, якомога швидше, поки ще дають, щоб відсунути виплати подалі в майбутнє. При такому підході неприємності, звичайно, на якийсь час відсунемо. Але, як подумаєш, яку частину бюджету сировинної економіки, що погано працює і мляво зростає, доведеться витратити на обслуговування боргу, аж недобре стає. Альтернативна можливість – це МВФ, з його реформами, але, по-моєму, ці три літери викликають у наших "керманичів" такі ж асоціації, як у чорта ладан. Скоро, в певних колах, на них почнуть посилати! Ще, звичайно, можна оголосити дефолт, але таку перспективу навіть обговорювати не хочеться.

Ринки акцій країн, що розвиваються теж зазнають втрат, але в цьому конкретному випадку ми можемо не хвилюватися – ринку акцій в Україні просто немає. А те, що є і називається фондовим ринком, вже давно живе за якимись своїми законами, не зовсім узгодженими зі здоровим глуздом і цивілізацією.

Ринку акцій в Україні немає. А те, що є і називається фондовим ринком, вже давно живе за якимись своїми законами, не зовсім узгодженими зі здоровим глуздом і цивілізацією

Якщо підбити підсумок, то попереду нас чекають, м'яко кажучи, фінансові труднощі. І все б нічого, адже зростання на ринках завжди змінюється падінням і назад зростанням. Всі нормальні люди це знають і намагаються в хороші роки підкопити жирок, щоб пережити негаразди. Ось тільки українці шукають свій власний шлях і входять в чергову кризу сухими та як і раніше оптимістично шукають дно.

І, дійсно, чого переживати? Не перше сторіччя так живемо. Як зізнався один роздратований змінами професор, з відомого в Києві економічного закладу: "Для чого це все ворушити?! Двадцять років так прожили і ще проживемо!".

Передруковується з дозволу автора

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Остап Українець Письменник, перекладач
Максим Кияк Експерт Ради зовнішньої політики "Українська призма"
Тарас Чмут Голова правління "Українського мілітарного центру"
Надія Романенко Керівниця проєкту з дезінфомоніторингу Texty.org.ua
Тарас Антипович Письменник, сценарист
Погода