Що буде з АТО?

5 найпоширеніших питань про переформатування АТО

Відбулося засідання робочої групи з доопрацювання законопроекту про переформатування АТО, раніше анонсованого секретарем РНБО Олександром Турчиновим. Робота над законопроектом закінчується. Погоджуємо деякі деталі. Незабаром побачимо його в Раді.

Навіщо потрібен такий законопроект?

АТО дозволила зупинити наступ росіян на Донбасі і звільнити чималі території. Навесні 2014-го це був найбільш прийнятний формат. Путін заперечував свою агресію, і серйозна частина міжнародного співтовариства, включаючи наших партнерів, не вірила в "російські корені" конфлікту. Сьогодні всі розуміють, що це - не внутрішній конфлікт, а агресія Кремля.

Як би кому не хотілося, не можемо взяти і оголосити війну Росії

Але і зараз, як би кому не хотілося, ми не можемо взяти і оголосити війну Росії. Вона і тепер завзято заперечує свою агресію на Донбасі. Просто не зможемо будується військовими та економічними потенціалами "безпосередньо", в ході відкритого військового протистояння двох держав. Така нинішня "де-факто війна без війни де-юре" - і є суть путінської "гібридної агресії". На ці реалії ми знайшли не менш "гібридну відповідь" у вигляді даного законопроекту, коли українська армія може використовуватися для звільнення окупованих росіянами територій без юридичного стану війни з РФ.

Чому питання переформатування АТО виник тільки зараз, на четвертому році війни?

Питання про невідповідність АТО реаліям конфлікту стояло давно. Останньою краплею став зрив Москвою Мінського процесу, коли з початку 2017-го Росія визнала "документи" ЛНР-ДНР. Ввела в окупованих районах Донбасу "рубльову зону". Загребла українські підприємства під виглядом "націоналізації". А зараз устами Путіна і його шавок розмірковує про подальшу по суті інтеграцію ЛНР-ДНР в РФ. Ці кроки росіян змушують нас форсувати визнання даних територій окупованими (так, це треба було зробити давно, але це не означає, що з цієї причини не треба цього робити зараз) і переформатувати АТО, оскільки поняття деокупації і антитерористичної операції несумісні.

Чим пропонується замінити АТО?

По суті - військовою операцією, якою керує не СБУ (як зараз, в режимі АТО), а Оперативний штаб. Керуватиме Оперативним штабом Президент як верховний головнокомандувач, з питань оборони також керівництво здійснює Генштаб. Президенту надається право як вирішувати питання використання сил і засобів ЗСУ в операції, так і залучати інші силові структури, але під загальним керівництвом військових. Всі нинішні між цивільними та військовими адміністрації або військові адміністрації в разі створення останніх також "замикаються" на Оперативному штабі.

Чи буде вводитися військовий стан?

Законопроект (цілком в руслі нинішнього законодавства) дозволяє вводити воєнний стан на розсуд президента. Однак треба розуміти, що Закон про правовий режим воєнного стану - це не інструмент використання ЗСУ, як чомусь впевнені багато хто. Воєнний стан може вводитися і без стану війни, а лише в разі загрози. Він полегшує в певних ситуаціях забезпечення використання ЗСУ. В цілому ж він спрямований на вирішення адміністративних питань "під військових", на обмеження прав громадян і ЗМІ, і т.д. (Дивимося Закон "Про правовий режим воєнного стану").

Чи означатиме прийняття даного законопроекту відмова України від Мінська?

Ні в якому разі. Навпаки, після фактичної відмови Росії від Мінських угод, прийняття даного законопроекту і переформатування АТО дозволить вдихнути життя в Мінський процес, зміцнивши найважливішу складову - стосується питань безпеки. Україна, як і раніше, робить ставку на політико-дипломатичний спосіб вирішення конфлікту на Донбасі. Однак захистити себе і примушувати будь-якими шляхами Росію до виконання Мінська - наше святе право і обов'язок.

І на завершення. Ще й не проглянувши законопроекту, багато наших експертів і політиків уже посилено критикують його. Критика - завжди добре, якщо вона конструктивна. Але впевнений, що жоден з критиків не зможе запропонувати нічого більш ефективного і відповідного реаліям конфлікту на Донбасі.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Анастасія Леухіна Голова ГО "Горизонталі", викладач Київської школи економіки
Світлана Фус Дієтолог
Микола Несенюк Журналіст
Ольга Решетилова Координаторка Медійної ініціативи за права людини
Любов Морозова Музикознавиця
Погода