Андрій Миселюк
Директор Інституту соціально-політичного проектування "Діалог"
08.12.2016
869
1

Як продати Одеський припортовий завод

Зрив приватизації ОПЗ означає провал гучних заяв президента і прем'єра про інвестиційну привабливість України

Використання силової структури - НАБУ - для зриву приватизації Одеського припортового заводу призвело не тільки до неможливості продати це підприємство з декількох спроб. Але й поставило під загрозу весь процес приватизації в країні і може остаточно відлякати західних інвесторів.

Те, що продаж ОПЗ не відбудеться і цього разу, було так само очевидно, як і з відміна липневого конкурсу. Тоді на завершальному етапі прийому заявок на купівлю заводу по процесу приватизації Одеського припортового завдали "подвійний удар".

Одночасно глава Одеської ОДА Саакашвілі заявив про багатомільярдні розкрадання на заводі, а НАБУ під керівництвом члена команди Саакашвілі Гізо Углави гучно затримала голову наглядової ради ОПЗ Сергія Перелому і першого заступника директора цього підприємства Миколу Щурикова. За таких обставин конкурс із продажу ОПЗ опинився під великим питанням. У липні Інститут "Діалог" констатував, що "ОПЗ таки не продадуть". Так і сталося.

Західні інвестори злякалися і відмовилися вкладати гроші в Україну, а олігархи (у тому числі російські) почали "облизуватися" на покупку заводу за копійки

Західні інвестори злякалися і відмовилися вкладати гроші в Україну, а олігархи (у тому числі російські) почали "облизуватися" на покупку заводу за копійки або встановлення над ним контролю.

Це був удар не лише по продажу Одеського припортового, але і по інвестиційній привабливості України, про яку стільки говорить влада. За минулі п'ять місяців ні президент з урядом, ні Фонд держмайна не вжили необхідних заходів для кардинальної зміни ситуації. ОПЗ вдруге у грудні продавали так, як ніби не було "ефективної роботи" тандему Саакашвілі плюс НАБУ, що розлякала інвесторів. Просто обвалити ціну, виставивши ОПЗ на торги не за $530 млн, а за $200 млн - крок явно недостатній.

Вже після того, як на грудневий конкурс також не надійшло жодної заявки, на керівництво Фонду держмайна посипалися звинувачення у зриві приватизації ОПЗ. Випадково чи ні, але голова Фонду Білоус заявив про зупинку заводу або передачу його в управління тому, хто зможе надати дешевий газ. Цікаво, що одним із таких гравців є Ігор Коломойський.

Реакція прем'єра Гройсмана на фактичний саботаж продажу одеського держпідприємства з боку глави ФДМ Білоуса була різко негативною, але запізнілою. "Фонд держмайна показує свою неефективність. Конкурс з продажу ОПЗ показав, що ця інституція неспроможна ефективно провести приватизацію, управляти держмайном. Так бездарно управляти держмайном ще треба повчитися", - обурювався на вчорашньому засіданні Кабміну прем'єр. І фактично запропонував відправити Білоуса у відставку.

Але навіть таке кадрове рішення - у разі його прийняття - саме по собі не стане гарантією відновлення інвестиційної привабливості і окремо взятого ОПЗ, і України в цілому. Для підвищення інвестиційного іміджу країни потрібна антикризова практична і комплексна програма заходів. Розробити яку і жорстко контролювати хід її виконання повинно керівництво країни. Плюс відсторонення силових органів від участі в боротьбі навколо приватизації.

Тільки в цьому випадку низка провалів президента й уряду з продажу потенційно привабливих активів зміниться історією їх успіхів на інвестиційному терені.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

1

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Євгенія Кузнєцова Письменниця
Антон Сененко Cтарший науковий співробітник Інституту фізики НАН України
Андрій Веселовський Дипломат, колишній представник України в Європейському Союзі
Олена Подолян Психотерапевтка, директорка ГО "Форпост"
Мирослава Барчук Журналістка