Андрій Миселюк
Директор Інституту соціально-політичного проектування "Діалог"
02.03.2017
330
1

Антикорупція по-українськи: не вмінням, так числом

В Україні найбільше антикорупційних органів серед країн СНД і Східної Європи

Як у Радянському Союзі співали про те, що "в області балету ми попереду планети всієї", так і в "успішній" боротьбі з корупцією ми теж виявилися попереду всього СНД і Східної Європи. У нашій країні найбільше антикорупційних органів - цілих шість (при тому, що в маленькій Грузії лише один, а у величезній Росії - аж три).

Про це йдеться у проекті "Громадського", який охоплює Україну, Росію, Білорусь, Молдову, Грузію, Вірменію і Азербайджан, - пише Андрій Миселюк для "ЛІГА.net".

Численне вітчизняне антикорупційне воїнство, як видно, своєю численністю відчайдушно лякає українців. Тому вони, тремтячи і озираючись, "на лапу" віддають останнє - середній розмір хабара в Україні становить 1350 євро при середній зарплаті у 144 євро.

Середній розмір хабара в Україні становить 1350 євро при середній зарплаті у 144 євро

Тут ми за три роки боротьби з корупцією ні на йоту не відійшли від Росії - там середній хабар становить 3200 євро при середній зарплаті 493 євро. Ну й що - зате ми робимо ракети. Тобто, антикорупційні контори.

Думається, якщо б географія дослідження була ширша, то за кількістю антикорупційних установ ми могли б переплюнути не тільки Росію та Східну Європу, але і ще багато-багато країн Азії, Африки та Латинської Америки.

Ноу-хау наших антикорупціонерів доби після Євромайдану в тому і полягає, що корупцію треба бити не вмінням, а числом. Тому, щоб гарантовано виявитися попереду планети всієї в клонуванні антикорупційних "редутів", наші антикорупціонери готують грунт для створення та антикорупційного суду. Як зізнався днями керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький, він підтримує створення антикорупційного суду на цьому етапі в Україні для завершення побудови логічної вертикалі антикорупційних органів. Без такого суду в найгіршому сценарії розвитку подій може статися що нам з НАБУ залишиться тільки слухати Rolling Stones "I can not get no satisfaction" і чекати, чекати, чекати".

Насторожує, що при початку роботи САП і НАБУ і Холодницький, і його колега Ситник навперебій запевняли, що у них цілком достатньо наявних ресурсів, щоб ефективно подолати корупцію. Сьогодні свою антикорупційну піраміду вони хочуть увінчати спеціалізованим судом. Але де гарантія того, що для успішної боротьби з корупцією такий суд виявиться, дійсно, останнім у цьому "креативному ланцюжку"? Раз уже взялися плодити антикорупційні структури - навіщо зупинятися?

Те, що через три роки після перемоги Євромайдану боротьба з корупцією в Україні йде неправильним шляхом, регулярно підтверджують дослідження авторитетних організацій. Так, за Індексом сприйняття корупції, який щорічно визначає міжнародна організація Transparency International, Росія і Україна займають 131 місце. При тому, що Грузія, в якій тільки одна антикорупційна організація, 44 місце.

А в рейтингу найбільш корумпованих країн у Європі та Центральній Азії, створеному у листопаді торік цією міжнародною організацією по боротьбі з корупцією Україна посіла далеко не почесне перше місце.

Та й усередині країни, прямо пропорційно зростанню числа антикорупційних полків зменшується ентузіазм "маленьких українців" з приводу успіхів їх роботи. Так, понад 70% українців переконані, що рівень корупції в країні не знизився, а 86% негативно оцінили спроби нинішньої української влади викорінити корупцію.

Майже 55% українців впевнені, що антикорупційна реформа провалилася

Найбільше українці розчарувалися в ефективності роботи флагмана антикорупційної ескадри - НАБУ, на яке покладали великі очікування. За даними недавнього соцопитування, менше одного відсотка українців вважають успішною роботу бюро. При цьому майже 55% респондентів впевнені, що антикорупційна реформа провалилася. Але хіба це привід зупинятися у створенні чергових антикорупційних структур? Це ж такий веселий атракціон - щоразу з новими іграми-обіцянками, новими бюджетами.

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

1

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Віктор Чумак Правник, колишній заступник генпрокурора
Андрій Римарук Ветеран, працівник фонду "Повернись живим"
Остап Українець Письменник, перекладач
Максим Кияк Експерт Ради зовнішньої політики "Українська призма"
Тарас Чмут Голова правління "Українського мілітарного центру"
Погода