— Ми трошки зняли голову Нацбанку, — так пояснювала прем"єр-міністр Юлія Тимошенко, 48 років, відсторонення від посади Володимира Стельмаха у січні 2009-го.
За це проголосували 227 народних депутатів. Вони скасували постанову 2004 року про призначення Стельмаха.
Президент Віктор Ющенко звернувся до Конституційного суду в день відсторонення головного банкіра країни. Попросив, аби судді пояснили, як призначають і звільняють голову Нацбанку. Ті дали відповідь учора.
— Верховна Рада призначає та звільняє голову Національного банку тільки за поданням президента, — зачитує голова Конституційного суду Андрій Стрижак, 61 рік. — 13 суддів проголосували "за", три — "проти", двоє мали свою точку зору. Рішення є обов"язковим до виконання і не підлягає перегляду.
Стрижак запрошує журналістів спуститися поверхом нижче до прес-центру. Але ті чекають біля виходу із зали на представника президента в Конституційному суді Марину Ставнійчук, 43 роки. Запитують, чи задоволений глава держави таким рішенням.
— Так, — каже вона. — Це рішення показало, що рушити правову систему держави нікому не дано. Треба державі й політикуму зробити висновки.
Працівник прес-служби Конституційного суду підходить до журналістів:
— Вас чекає голова суду! Ви в нього стільки часу забрали, стоячи тут!
Ставнійчук закінчує говорити. Журналісти йдуть до Стрижака. Він говорить, що доповідач у цій справі суддя Юрій Баулін зле почувається. Тож він відповідатиме на запитання замість Бауліна. Одягає окуляри і розповідає, що рішення про відсторонення Стельмаха було політичним:
— Якщо Верховна Рада виконуватиме наше сьогоднішнє рішення, як і по регламенту, то в державі порядку не буде.
Стрижак натякає, що Конституційний суд двічі визнавав регламент Верховної Ради неконституційним. Але депутати тривалий час на це не зважали і працювали за старим регламентом.
Коментарі