На перше засідання Верховної Ради 6-го скликання новообрані народні депутати збираються ще за годину до його початку. Радо обіймаються, незважаючи на належність до протилежних партійних таборів.
Приязно спілкуються лідер "Нашої України" В"ячеслав Кириленко й комуніст Олександр Голуб. Неподалік колишній соціаліст, а нині член Партії регіонів Андрій Деркач цілує "нашоукраїнку" Ірину Геращенко. Її колега Юрій Павленко обіймається з нардепом-"регіоналом" Валерієм Коновалюком. Таріел Васадзе із БЮТу вітається з Василем Горбалем із Партії регіонів.
Тим часом до парламенту під"їжджає авто найбагатшого українця, "регіонала" Рината Ахметова. Він у чорному плащі. До мільярдера підбігають кілька жіночок. Просять про щось, показують папери. Ахметов недовго слухає. Бере їхні папери, дає помічнику:
— Помоги всем.
Заходить у парламент. За ним слідують двоє охоронців. Ахметов сам підходить до декого з нардепів, вітається. "Регіонали" при цьому виструнчуються, здороваються напружено. Ахметов комусь просто тисне руку, а когось цілує. Йде до зали засідань. Обидва його охоронці витягують посвідчення народних депутатів і заходять за ним.
Інші нардепи реєструються і роздають коментарі. Журналісти часто запитують про коаліцію.
— Я б не хотів, щоб вона була створена швидко чи повільно. Головне, щоб це відповідало нормам регламенту, — каже нардеп від "Нашої України — Народної самооборони" 66-річний Іван Плющ. Про кандидатуру на посаду голови парламенту додає: — Я підтримую Кириленка.
Плюща тричі перепитують, чи поставив підпис під коаліційною угодою. Він каже, що поставив.
— Наші 156 депутатів поставили всі до одного підписи під угодою і під рішенням про створення демократичної коаліції. Ми зробили так, як і обіцяли, — розповідає неподалік Юлія Тимошенко, 46 років.
Навколо неї зо два десятки телекамер й утричі більше журналістів. Значно менше коло Володимира Литвина, 51 рік, який поруч.
— Якщо ми не будемо учасниками коаліції, яка буде пропонувати спікера, то ми за нього голосувати не будемо, — каже він. — Навіщо нам брати відповідальність за людей, які будуть ділити все що ділиться в Україні?
За кілька хвилин до початку засідання в кулуарах з"являється прем"єр-міністр Віктор Янукович. Швиденько реєструється і заходить до зали.
Головує Олександр Мороз. У ложі для гостей сидять колишні президенти Леонід Кучма і Леонід Кравчук. Після оголошення присяги і її підписання керувати засіданням починає голова підготовчої групи "регіоналка" Раїса Богатирьова. Праворуч від неї сідають комуніст Адам Мартинюк і "литвинівець" Ігор Шаров. Ліворуч — "бютівець" Олександр Турчинов і "нашоукраїнець" Роман Зварич. Останньому вона має передати головування після перерви.
Слово дають Олександру Морозу. Той критикує президента:
— Я переконаний, що українська держава зможе повернутися у русло законного демократичного розвитку тільки після того, як Віктор Ющенко буде відсторонений народом України від влади.
"Нашоукраїнці" і "бютівці" обурено гудуть і виходять із зали. Коли Мороз завершує, потрохи повертаються всередину.
— Мороз зганьбив посаду голови Верховної Ради п"ятого скликання, — каже Анатолій Матвієнко.
Незабаром Раїса Богатирьова оголошує про утворення в парламенті п"яти фракцій і без жодних пояснень закриває засідання. Оголошує, що наступне буде в четвер.
Депутати від БЮТ і НУ-НС здивовано перезираються. Олександр Турчинов каже, що "Регіони" навмисне затягують час. Мовляв, засідання ще мало тривати, а наступне було призначене на вівторок.
Коментарі