26 березня в Росії пройшли наймасштабніші акції протесту за останні п'ять років. На вулиці вийшло понад 80 тис. людей у 82 містах. Вимагали розслідувати факти корупції вищих посадових осіб.
Приводом стало розслідування Фонду боротьби з корупцією опозиціонера Олексія Навального. У фільмі "Он вам не Димон" розповіли про корупційні схеми та елітну нерухомість прем'єр-міністра РФ Дмитра Медведєва. У нього знайшли яхти, палаци й виноградники за кордоном на мільярди рублів.
Люди протестували під гаслом "Димон ответит". Найбільше в Москві — до 30 тис. осіб, у Санкт-Петербурзі — близько 8 тис. Закликали до відставки президента Володимира Путіна та Дмитра Медведєва. Скандували: "Позор", "Россия без Путина", "Импичмент", "Правительство в отставку", "Путин — вор". Тримали плакати "Мы не зарабатываем, сколько вы воруете", "Продай дачи, построй дороги", "Жалкий трусливый вор".
На мітинги принесли символи розслідування — кросівки "Найк" і гумову качечку. Для качки Медведєв в одному з маєтків виділив окремий будинок на озері. А дорогі кросівки прем'єр замовив собі через інших осіб.
У Москві затримали щонайменше 1030 людей. ОМОН застосував кийки та сльозогінний газ. Протестувальників вихоплювали з натовпу. На вік не зважали. П'ятьох неповнолітніх кілька годин протримали в автозаку. Потім відвели у відділок поліції.
Затримували й непричетних до акції. Студентка Ольга Лозіна з матір'ю та сестрою приїхала в центр Москви прогулятися. Ішли до метро, щоб повернутися додому. Поліцейські заблокували дорогу. Заламали руки молодому чоловікові.
— Мама запитала: "За що ви його хапаєте?" Після чого взяли її. А потім — сестру. Їх повели — я пішла слідом, не розуміючи, що мене теж затримають, — розповіла Ольга. Натовп відтіснив її. Однак вона знову підійшла до поліцейських. — І мене понесли. Не сказала б, що грубо затримували — несли акуратно. Кинули в автозак. Усього — 32 людини. Було душно. Коли приїхали, нас не випускали близько години.
Декого з активістів протримали у відділках усю ніч. Близько 120 людей досі під вартою. Затримали Олексія Навального. В офіс його фонду увірвалась поліція, винесли техніку.
Для розгону акції в Санкт-Петербурзі застосували електрошокери, у Краснодарі — димові шашки та петарди.
У цей день головні телеканали Росії транслювали серіали та мелодрами. Не дали жодної інформації про мітинги й затримання. Дмитро Медведєв катався на лижах.
Востаннє масові політичні акції в РФ були 2011 року. Тоді на Болотну площу в Москві вийшли десятки тисяч людей. Протестували проти порушень і фальсифікацій на парламентських виборах.
Росія може піти на Маріуполь
— Ця акція протесту в Росії не віщує нічого хорошого для України, — каже політолог 60-річний Вадим Карасьов. — Боротьба з корупцією — це привід. Так само, як і скандальний фільм про прем'єра Дмитра Медведєва. Справжньою причиною є, з одного боку, розкол у правлячих елітах Росії. З іншого — незадоволеність людей тим, що 18 років країною править та сама група, а життя погіршується.
Чому влада так жорстко поводиться з мітингувальниками? Боїться того, що відбулося в Україні. Януковича вважають слабаком, бо не зміг розігнати учасників Майдану.
У разі нових мітингів Кремль діятиме ще жорстокіше. Об'єднуватиме суспільство за рахунок зовнішнього ворога. Напевне збільшать обстріли на Донбасі. Припускаю, що можуть піти на Маріуполь.
Коментарі