— Віддай, скотино, то не твоє, — вириває в поліцейського автомобільну шину білявка в спортивній куртці. 21 листопада близько 18:00 на столичному Хрещатику стоять у шеренгах правоохоронці, збираються люди. Цього дня відзначають третю річницю початку Євромайдану.
Центр Києва та урядовий квартал оточені поліцією. На Хрещатику — рамки металошукачів. Автобуси з нацгвардійцями припарковані у дворі столичної держадміністрації і біля Кабміну.
На Майдані починаються два мітинги. Біля стели Незалежності — організований "Правим сектором" і добровольчим рухом Організації українських націоналістів. Навпроти дві сотні людей слухають українські пісні з колонок.
Стелу оточують чоловіки в камуфляжі та масках. Палять фаєри. Лідер ОУН Микола Коханівський, 44 роки, закликає йти на Європейську площу за шинами. За його спиною — народний депутат Ігор Луценко, 38 років.
— Люди три роки не бачать змін, а тільки одні обіцянки. Порошенко — той же Янукович, але в сто разів хитріший, — каже Ігор Луценко.
Частина людей рушають за шинами. На шляху назад їх перестріває шеренга патрульних і нацгвардійців. Зі штовханиною та бійками відбирають покришки. Кидають їх у салон двох "Тойота Пріусів" і вивозять.
Учасникам акції вдається винести три шини. Їх палять на сходах стели під вигуки "Слава Україні!" Потім близько 2 тис. людей ідуть Хрещатиком до вул. Великої Васильківської. Там, за даними координаторів мітингу, розташований офіс руху "Український вибір" Віктора Медведчука (український представник у гуманітарній підгрупі на мінських переговорах. Виступає за федералізацію України. Кум президента РФ Володимира Путіна. — ГПУ). Колону супроводжують патрульні.
— Ідемо до офісу Медведчука. Більше нічого не ламаємо, до поліції не чіпляємось. Якщо зустрінемо по дорозі якийсь "Сбербанк" — поламаємо, — каже в мікрофон один із координаторів акції.
За його спиною з парапету в підземний перехід падає дівчина років 20. Залізла туди, щоб сфотографувати колону. Її зі зламаним стегном забирає швидка допомога.
Людей перестрівають кілька десятків спецпризначенців. Мітингарі починають бити скло на вході до однієї з будівель і в напівпідвальному приміщенні. Закидають туди фаєри. Ізсередини вибігає охоронець. Кричить:
— Хлопці, тут немає офісу Медведчука! Ви салон краси розгромили. І салон сантехніки. Офіси — на верхніх поверхах.
На нього не зважають. За декілька хвилин у будинок заходять пожежники.
Колона рушає до площі Льва Толстого. Починають трощити вітрини "Сбербанку". Поліцейські перекривають рух вулицею, однак молоді не заважають. Ті жбурляють шматки бруківки в офіс. Розбивають каси. Кілька осіб пробують винести комп'ютери й меблі, але їх спиняють інші. Погром триває 10 хв.
Частина учасників ходи спускаються в метро. Члени ОУН і "Правого сектору" організовано відходять до майдану Незалежності.
У погромах постраждали троє осіб — дівчина зламала ногу, ще двоє порізалися склом. Поліцейські відкрили кримінальні провадження.
— Поліція відпрацювала добре, ми проводили профілактичну роботу. Виявили дві спроби занести на обмежену територію предмети, зовні схожі на вибухові пристрої. Їх вилучили й перевірили вибухотехніки, — каже начальник столичної поліції Андрій Крищенко, 44 роки.
Коментарі