вівторок, 29 жовтня 2019 06:36

"П'ять років казали: це пріоритет, ми розслідуємо. А по факту — блокували"

23 жовтня з Генеральної прокуратури звільнили керівника управління спеціальних розслідувань Сергія Горбатюка. Він розслідував "справи Майдану" з літа 2014 року. 43 слідчих і прокурори працювали під його керівництвом. Указ про звільнення підписав генпрокурор Руслан Рябошапка.

Горбатюк у ГПУ з 2004-го обіймав посади слідчого і старшого слідчого з особливо важливих справ. Був одним зі слідчих у справі екс-прем'єрки Юлії Тимошенко.

Його усунули з Генпрокуратури. Пояснили це реорганізацією органу. Із 20 листопада прокуратура не проводитиме досудових розслідувань. Цим займалося управління Горбатюка. Економічні злочини оточення президента Віктора Януковича передадуть до Національного антикорупційного бюро. Провадження щодо розстрілів на Майдані — до Державного бюро розслідувань.

— Ситуація не залежить від керівництва Генпрокуратури, — каже головний військовий прокурор Віктор Чумак, 61 рік. — Що прокуратура втратить право вести досудове слідство, знали і ми, і Горбатюк два роки тому. 19 листопада ми звільнили б його в будь-якому випадку. Ліквідували б це управління.

Сам Горбатюк пов'язує указ Рябошапки з тим, що є незручним для керівництва. Раніше він відмовився писати заяву на переатестацію, бо її процедура нібито порушує закон. Її мають пройти всі, хто хоче перейти з Генеральної прокуратури до оновленого Офісу генпрокурора.

— Жодних правових підстав для звільнення не було. В Офіс генпрокурора мене могли не брати, але звільняти не мали права, — говорить 46-річний Сергій Горбатюк у коментарі "Українській правді". — Щодо нашої роботи. У майданівських справах повідомили про підозру 448 особам, до суду направили 298 обвинувальних актів, є 57 вироків. Робота величезна, тривала, але сьогодні вона фактично припинена.

У ГПУ це твердження заперечують. Справи Майдану назвали пріоритетними. 21 жовтня, за два дні до звільнення Горбатюка, створили департамент, що наглядатиме за розслідуванням злочинів, скоєних під час Революції гідності. До складу увійдуть три відділи. Під час Майдану 2013–2014 років постраждали дві з половиною тисячі людей, 104 з них — загинули, за даними ГПУ.

— Частину справ передадуть у ДБР, частину в НАБУ, — каже адвокат Роман Маселко, 39 років. — Але є, наприклад, справа про злочинну організацію Януковича, яка об'єднує економічні й насильницькі правопорушення. Що буде з цим провадженням? Його можуть знищити.

Справи Майдану — складні, багатоепізодні, масштабні, з багатьма фігурантами. Тому їх об'єктивно розслідують довго. Історія сусідніх країн свідчить, це може тривати роками.

Та в нас була інша проблема, що затягувала процес. П'ять років підтримка і сприяння розслідуванню були тільки на словах. Усі генеральні прокурори казали: "У нас є пріоритет", усі правоохоронці — "Ми розслідуємо". Але по факту — блокували. У Міністерстві внутрішніх справ знищували докази, ховали людей, які могли б їх надати, переводили на інші посади. У прокуратурі так само. Підозри щодо суддів Майдану лежали на столі попереднього генпрокурора Юрія Луценка, але він їм не дав ходу.

Відділ Горбатюка почали переформатовувати одразу після створення. То додавати, то забирати слідчих. На якусь велику справу дають двох людей. Вони не можуть ефективно працювати. Як тільки родичі потерпілих добивалися збільшення штату, виходили на нормальний темп роботи, як його знов скорочували. Так відбувалося постійно.

Зараз ви читаєте новину «"П'ять років казали: це пріоритет, ми розслідуємо. А по факту — блокували"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути