Змінювати Конституцію шляхом референдуму можна. Але спочатку Верховна Рада має внести відповідні поправки до чинного Основного Закону — щоб він передбачав такий всенародний механізм змін. Таким
є оголошене вчора рішення Конституційного суду.
Відповідний запит до КС направив у січні цього року президент Віктор Ющенко. Главу держави цікавило, чи можна через всеукраїнський референдум ухвалювати закони й Конституцію та чи потрібно їх потім затверджувати у Верховній Раді. Питання мало політичну інтригу: президент планував шляхом всенародного голосування змінити Конституцію і збільшити свої повноваження.
О 9.45 до зали засідань заходить
13 суддів.
— Іван Петрович, посуньтеся. Це моє місце, — звертається суддя 59-річний Володимир Кампо до колеги Івана Домбровського, 61 рік.
Той стенає плечима й сідає на інший стілець. Голова Конституційного суду Андрій Стрижак, 60 років, розгортає папку і майже півгодини швидко читає рішення:
— Народ є єдиним джерелом влади в Україні. Він може реалізувати на всеукраїнському референдумі за народною ініціативою своє виключне право визначати і змінювати конституційний лад, шляхом прийняття Конституції.
Не може народ ухвалювати лише бюджет, податкове законодавство і питання амністії. Для проведення референдуму має бути зібрано 3 млн підписів громадян.
Рішення референдуму є остаточними і не можуть бути оскаржені. Також вони не потребують затвердження Верховною Радою чи підпису й оприлюднення главою держави.
— Але ми звертаємо увагу народних депутатів та президента на необхідність приведення діючого законодавства з питань референдуму у відповідність до норм чинної Конституції, — наголошує Стрижак.
Після засідання представник президента в Конституційному суді Марина Ставнійчук швидко виходить. Говорить, що їй немає що сказати. А представник Кабміну Василь Німченко, 57 років, перед журналістами зупиняється.
— На сьогодні немає правових підстав для прийняття Основного Закону на всеукраїнському референдумі, — каже радісно. — Спочатку депутатам треба змінити діючу Конституцію так, щоб вона передбачала таку можливість прийняття нової.
Коментарі