Партії, що входять до Комітету опору диктатурі, підписали угоду про спільні дії об'єднаної опозиції. Обіцяють висунути на кожному мажоритарному окрузі єдиного кандидата й не критикувати одне одного.
— В угоді зайве слово "дії", бо це документ про спільну бездіяльність. Там ідеться про те, що опозиційні партії не заважатимуть одна одній іти на вибори, — говорить експерт корпорації стратегічного консалтингу "Гардарика" Костянтин Матвієнко, 46 років. — Насправді опозиція не об'єднується. В пропорційній частині "Батьківщина", "Фронт змін", "Удар", "Свобода" та дрібніші суб'єкти підуть окремими списками. Виступатимуть на одному і тому ж електоральному полі. Забиратимуть голоси одна в одної. Хіба що окрім "Свободи", в якої виборець більш цупкий і згуртований. Бар'єр високий — 5 відсотків, дехто має шанс не потрапити до парламенту. Зокрема Віталій Кличко.
Як розцінюєте мітинг на Софійській площі, де оголосили про об'єднання?
— Він був повністю зрежисований. Опозиціонери на мітингах звертаються до людей, вживаючи займенник "ви": вам треба освіта, вам потрібна якісна медицина. Вони на підсвідомому рівні себе відокремлюють від людей. Навіть Партія регіонів і комуністи такого собі не дозволяють. Опозиція не пропонує змін. Говорять, що влада є ворожою та поганою. Добре, але, панове, що ви пропонуєте далі робити? Окрім старих і дурнуватих гасел, що нікому непотрібні, у них немає нічого.
Що заважало опозиціонерам сформувати єдиний партійний список?
— Партійний бренд є капіталом. Під його "дахом" можна претендувати на голоси виборців."Батьківщина", "Фронт змін", "Удар" не є ідеологічними партіями. Це бренди, що потребують продажу, фінансової реалізації. Капітал реалізується через продаж місць у списку.
Чи вдасться опозиції домовитися по мажоритарниках?
— Там будуть такі жорсткі конфлікти всередині Комітету опору диктатурі, що в багатьох округах будуть самовисуванці із опозиційного середовища, або партії висуватимуть людей всупереч угоді. Гриценко, Катеринчук і Королевська підписали Маніфест громадянської солідарності. Припустимо, ми повіримо, що він не має жодного відношення до виборів. Тоді невідомо, чому його підписують у День соборності ті політики, які претендують на місця в парламенті. Тепер є два суб'єкти — це новоутворене об'єднання і КОД. Тут уже палата кандидатів на мажоритарних округах роздвоюється. Тоді Партія регіонів по мажоритарці спокійно проведе багатих, заможних і знаменитих. Вона збереже свої лідерські позиції в парламенті.
Скільки може проіснувати об'єднана опозиція?
— Перші симптоми побачимо весною, коли ділитимуть мажоритарні округи. Повний розкол станеться після Дня Незалежності — ближче до виборів. У цей день вони ще раз спробують продемонструвати єдність. Буде таке реаліті-шоу святкування, але після цього зникнуть інформаційні приводи для зібрання. Крім того, почнеться висування — війна компроматів.
Коментарі
3