Рада нацбезпеки й оборони України доручила Службі безпеки вивчити обставини голосування народних депутатів шостого скликання за Харківські угоди. Рішення ухвалили 11 березня. Якщо знайдуть ознаки державної зради, порушать кримінальні справи.
27 квітня 2010-го Верховна Рада 236 голосами ратифікувала Харківські угоди. Їх підписали український і російський президенти Віктор Янукович і Дмитро Медведєв. Документ на 25 років продовжував перебування Чорноморського флоту РФ у Севастополі. Україна отримала знижку на газ. У парламенті голосування супроводжувалося бійками — опозиція намагалася завадити. Палили димові шашки. У спікера Володимира Литвина кидали яйця. Охорона прикривала його парасолями.
За Харківські угоди голосували олігарх Рінат Ахметов, підсанкційний і названий США російським агентом Андрій Деркач, соратник Ігоря Коломойського Ігор Палиця, сестра одного з лідерів "Опозиційної платформи — За життя" Сергія Льовочкіна Юлія — тоді Новікова, нинішній заступник голови Конституційного суду Сергій Головатий, керівник Одеської обласної держадміністрації Сергій Гриневецький.
СБУ почала досудове розслідування щодо держпосадовців за фактом ймовірного вчинення державної зради у 2008–2010 роках. 16 березня провели обшуки в комітетах Верховної Ради, головному науково-експертному управлінні парламенту, Раді нацбезпеки й оборони, Міністерстві закордонних справ, Кабміні. Виявили документи — свідчення того, що тодішнє керівництво держави усвідомлювало наслідки підписання угод. Ідеться про збільшення кількості військових РФ, які потім брали участь в окупації Криму.
— Добре пам'ятаю Конституцію. За статтею 80 — народні депутати не несуть відповідальності за свої дії та голосування у стінах Верховної Ради, — каже спікер 37-річний Дмитро Разумков. — Якщо ми говоримо про інших учасників цього процесу — хто готував матеріали, пропонував розглянути у стінах ВР — це інший аспект. Вони справді можуть понести покарання, якщо діяли не в інтересах України.
— Коли є доведений факт державної зради, настає карна відповідальність. І немає значення, хто ти — двірник, президент, народний депутат чи водій маршрутки, — говорить народний депутат від "Голосу" 51-річний Сергій Рахманін.
— Але виникає питання: чому обмежуються депутатами? Теперішній заступник секретаря РНБО Руслан Демченко є автором значної частини Харківських угод. До нього з обшуком приходили? Готував документи Кабінет міністрів, зокрема Мін'юст, Мінекономіки, закордонних справ. Весь тодішній склад міністерств зараз обшуковуватимемо?
Що вони хотіли знайти у Верховній Раді — розписку про отримання грошей за голосування 11 років тому? У Кримінальному кодексі є стаття "Державна зрада". Там чітко сформульовано, що мають бути наведені докази щодо конкретної людини. На політичному рівні Харківські угоди були державною зрадою. З кримінальної точки зору — за це не буває колегіальної відповідальності. Треба довести хоча б одну кримінальну справу до вироку.
Коментарі