Російська ППО збила цивільний азербайджанський літак над Чечнею, проте частина пасажирів вижила. Москва пробує відбрехатись, пишуть цього тижня світові ЗМІ.
Медіа зауважують, що це нагадує трагедію рейсу МН-17, збитого росіянами над Донбасом у 2014-му.
Також цього тижня західні видання писали про жахи життя в російській окупації та випустили репортаж з передової лінії фронту.
З матеріалами західних ЗМІ ознайомилася Gazeta.ua.
"Росія збила азербайджанський цивільний літак", Politico, США
НАТО закликає розслідувати катастрофу літака "Азербайджанських авіаліній", у результаті якої в середу загинуло 38 людей. Російська ППО відповідальна за катастрофу.
Літак Embraer E190 летів з Баку до Грозного в Чечні. Пасажири повідомили, що почули вибух. Після чого літак відхилився на сотні кілометрів від маршруту і впав біля казахстанського міста Актау. Вижили 29 осіб.
"Наші думки і молитви з сім'ями й жертвами рейсу. Бажаємо постраждалим швидшого одужання і вимагаємо повного розслідування", – заявила речниця НАТО Фара Дахлаллах.
Офіційне пояснення російського авіанагляду - літак перенаправили в Актау після того, як він збив зграю птахів. Але ця версія викликає скептицизм, бо на зображеннях фюзеляжу видно, що він пробитий осколками.
ЗМІ, зокрема російська Meduza, Reuters і азербайджанське Calibre пишуть, що літак збила російська ракета ППО в районі, де останніми тижнями Москва збиває українські дрони.
Calibre з посиланням на азербайджанських чиновників пише, що літаку відмовили в дозволі сісти в трьох сусідніх аеропортах Росії, попри подання екстреного запиту. І натомість наказали летіти через Каспійське море.
Найбільш вірогідна версія - Росія збила літак, прийнявши за український дрон
Найбільш вірогідна версія - Росія збила літак, прийнявши за український дрон. Її підтверджують повідомлення про одночасну атаку дронів на Грозний. Секретар Ради безпеки Чечні Хамзат Кадиров, племінник керівника регіону Рамзана Кадирова - написав в Instagram, а пізніше видалив допис про те, що атаку дронів на Грозний вдалося успішно відбити.
Керівник відділу боротьби з дезінформацією українського РНБО Андрій Коваленко пише, що Росія мала закрити повітряний простір над Грозним, але не зробила цього.
"Літак пошкодили росіяни і відправили в Казахстан, щоб не здійснив аварійну посадку в Грозному і не врятував життя людей. Словом – Росія", - пише Коваленко.
Якщо підтвердиться, що літак помилково збила Росія, то інцидент повторить катастрофу Malaysia Airlines у 2014-му, коли літак, що летів над Донбасом в Україні, збила російська ракета, убивши 298 людей на борту. Нідерландський суд заочно визнав винними у злочині російських агентів.
"На окуповані території чекає тривале жахіття репресій", The Financial Times, Велика Британія
Кілька тижнів тому російська влада повернула в Україну тіло Євгена Матвєєва - мера міста Дніпрорудного, окупованого Росією. Його схопили після повномасштабного вторгнення в лютому 2022-го. Росіяни не дали жодних пояснень смерті Матвєєва. У вересні в полоні померла Вікторія Рощина - українська журналістка, яка відважно писала про ситуацію на контрольованих РФ територіях. Їй було лише 27.
Чим довше триває загарбницька війна Путіна, тим рідше такі історії потрапляють у заголовки преси. Багато чуємо про просування росіян на сході України, але менше про те, що діється з людьми на окупованих територіях.
Якщо за порадою Заходу Україна погодиться на припинення вогню в 2025-му, то безжальні репресії і русифікація триватимуть на 20% української території, яка залишиться в руках Росії.
Окуповані території спіткає та ж доля, що західну Україну і країни Балтії, захоплені Сталіним
Зростаюча втома від війни та бажання деяких західних урядів припинити бойові дії, можуть дозволити Путіну зберегти де-факто, хоча й не де-юре, контроль над завоюваннями.
Судячи з дій Росії за останні три роки, чи довше у випадку з Кримом - окуповані території спіткає та ж доля, що західну Україну і країни Балтії, захоплені Сталіним у Другій світовій війні та включені до складу СРСР.
Точну інформацію про окуповані території зараз отримати важко, але можливо. Одним з авторитетних джерел є Управління верховного комісара ООН з прав людини. У жовтні Мар'яна Кацарова, спецдоповідач по Росії, заявила: "Сотні українських затриманих, зокрема цивільних і військовополонених, примусово переміщують на окупованих Росією територіях чи депортують до РФ, де їх утримують без зв'язку з зовнішнім світом, піддають тортурам для отримання інформації чи як покарання".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Спадщина Джо Байдена – невпевнена допомога Україні, яка привела до війни на виснаження
Є достовірні дані про військові злочини і порушення прав людини від українських неурядових організацій та медіа-розслідувачів. Похмурі новини є з самої Росії. У листопаді військовий суд у Ростові-на-Дону засудив двох російських військових до довічного ув'язнення за вбивство української сім'ї з дев'яти осіб, зокрема двох дітей, в окупованій Волновасі.
Ще один задокументований злочин - викрадення і вивезення до РФ українських дітей. Путін підписав указ про прискорене отримання російського громадянства для цих дітлахів. Ці викрадення спонукали Міжнародний кримінальний суд видати ордер на арешт його та Марії Львової-Бєлової - оманливо названої як уповноважена з прав дитини у Росії.
За даними українського сайту "Діти війни", 20 тис. дітей були депортовані чи примусово переселені.
Санкціоноване державою викрадення дітей вказує на головну мету російської політики на окупованих територіях - систематичне викорінення української ідентичності. Один із шляхів її досягнення - захоплення домівок людей і унеможливлення їх повернення, якщо не отримають російські паспорти. Інший - оголосити будівлі безхазяйними і заселити туди росіян. Третій - русифікація освіти і використання російського інтернет-цензора "Роскомнадзору" для блокування незалежних українських веб-сайтів.
Десятки тисяч загинули на шляху до Середньої Азії та Сибіру
Небагато окупованих територій були так суворо русифіковані, як Крим. Мало з ким так нещадно обходилися, як із кримськотатарською меншиною. Близько 250 тис. кримців жили в Криму на початку століття, але близько 20 тис. залишили півострів, і поїхали на материкову Україну після анексії 2014-го. Ще 10 тис. виїхали після вторгнення 2022-го, щоб уникнути призову в російську армію.
У недавно опублікованій книзі про кримських татар британський учений Дональд Рейфілд описує дії Росії з 2014-го як "останній етап етнічного геноциду".
Це останній етап, оскільки в 1944-му Сталін депортував усе кримськотатарське населення з батьківщини - багато кримців повернулися у 1980-1990-х. Десятки тисяч загинули на шляху до Середньої Азії та Сибіру. Подібних жахів зазнали тоді теж поляки, балти та інші меншини.
Спогади про ці злочини пояснюють, чому багато жителів Центральної і Східної Європи, включно з українцями, ненавидять ідею залишити Путіну контроль над територіями, захопленими з 2022-го. Вони знають, що Росія робила в минулому, що робить зараз, і що буде робити в майбутньому.
Здається, на горизонті припинення вогню, але якщо це станеться, наслідки будуть на нашій совісті й дуже довго.
"Поки Україна святкує Різдво, виснажені солдати гадають, чи зможе Трамп завершити війну", The Washington Post, США
Різдво на українському фронті розпочалося, як годиться, у старому сараї, на сіні. Солдати вишикувалися, коли капелан бригади, підполковник Микола Багіров співав молитви в ситуації, наближеній до вертепу. Залишок дня він провів, співаючи традиційних українських колядок. Його публіка, хоч і була вдячна за спробу святкового настрою, помітно менше раділа.
"Гарного настрою немає. Ніхто не відчуває, що кінець близько. Моральний дух падає все нижче, стає все гірше", - каже заступник командира батальйону 33-ї механізованої бригади ЗСУ Кирило.
Цей святковий сезон - третій поспіль для України після вторгнення Росії, і обіцянка новообраного президента Дональда Трампа про переговори викликає багато сумнівів. Трамп тисне на країни Європи, щоб збільшили допомогу Києву, сигналізуючи, що безпекова допомога США, найбільшого спонсора України, зменшиться.
Він не розкриває деталей, як планує змусити Володимира Путіна сісти за стіл переговорів, а українська та російська делегації не зустрічалися з перших місяців війни. У минулі роки лідери в Києві зобов'язувалися боротися, доки окупаційні російські війська не будуть розгромлені та витіснені з української землі.
Володимир Зеленський недавно заявив, що активні бойові дії можуть припинитися в 2025-му
Відповідаючи на запитання про можливе припинення вогню у 2025-му, солдати кажуть, що вони були раді б цьому, але скептичні. Багато хто висловлює сумнів, що Путін погодиться на мир, доки російські війська досягають успіхів і зберігають наступальну ініціативу. У мирній угоді Москва, ймовірно, отримає захоплену нею територію - понад 20% України.
Володимир Зеленський недавно заявив, що активні бойові дії можуть припинитися в 2025-му, а потім Київ працюватиме над дипломатичним поверненням окупованих земель. Деякі військові заявили, що бояться, що США припинять підтримку критично важливою зброєю, якщо Київ не погодиться на територіальні поступки. Інші визнали, що втрачають землю і зараз, продовжуючи воювати.
"Хвилююся, що нас покинуть. Що підтримка і поставки від союзників припиняться. Якщо так, не буде з чого стріляти", - каже 26-річний солдат Олександр.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Мир між Києвом та Москвою та цифри СЗЧ: про що пишуть світові ЗМІ
Але більшість українських військових визнають, що брак солдатів зараз така ж критична справа, як і озброєння. За словами солдатів, деякі спеціалізовані посади, наприклад, водія бронетранспортерів, зведені до однієї особи в батальйоні, що ускладнює матеріально-технічне забезпечення для безпечного транспортування військ туди й назад з позицій в окопах.
Різдво має бути часом миру, але Україну жорстоко атакували
Святкування Різдва 25 грудня - нова традиція для більшості українців, які до минулого року святкували 7 січня - за традицією Східної Православної Церкви. Перехід на 25 грудня - ще один спосіб наблизитися до Заходу. По всій країні день розпочався з потужного російського ракетного обстрілу енергетичної інфраструктури, що спричинило відключення світла.
"Різдво має бути часом миру, але Україну жорстоко атакували в день Різдва. Світ уважно стежить за діями обох сторін. США як ніколи налаштовані встановити мир у регіоні", - написав спецпредставник Трампа з питань війни в Україні Кіт Келлог.
Коментарі