— Паспорт на місці, — здалеку гукає до журналістів і показує документ мер Львова 52-річний Андрій Садовий. 22 листопада йде на виборчу дільницю у школі "Лідер" неподалік центру. Поряд — дружина Катерина і теща Марія Михайлівна.
Львів'яни у другому турі обирають міського голову між Садовим і кандидатом від "Європейської солідарності" 50-річним Олегом Синюткою. У першому турі їх підтримали 39,96% і 31,03% відповідно.
За кілька хвилин родина мера виходить на вулицю. Від Андрія Івановича чути запах солодких парфумів. На дільниці в цей час п'ятеро виборців. Усі — старшого віку. Журналісти просять мера зняти маску.
— Є тривожні сигнали з Личаківського району, особливо у Винниках, громадяни знаходять невідомих, прописаних у своїх домівках, — каже Садовий. — А на деяких дільницях виявили вже підписані головою та секретарем протоколи. Треба мати повагу до рішення львів'ян. Нікому не рекомендував би щось мутити. Знаєте, можна за ті самі гроші купити молоде вино й хороше витримане. Краще пити витримане, від нього голова на ранок не болить.
— Ця кампанія була непроста і найдовша. Хотіли в Моршин на пару днів поїхати, не вийшло, — додає Катерина Кіт-Садова.
— Може, сьогодні вам снилися віщі сни про перемогу? — запитую.
— Маю таку радість — міцно спати. Але нині, як прийшли рано з церкви, побачив цвіт у нас на сливовому дереві. Катя показує, а я такий радий, — Садовий дякує, поспішає до сріблястого "Фольксваґена".
Із дільниці виходить вагітна львів'янка Христина, 35 років. На сходах поправляє шапки й застібає куртки синам-дошкільнятам Іллі й Хомі.
— Помічаємо тільки негатив. Але позитивного більше, — говорить. — Я голосувала за Садового. Але був би третій кандидат, то обрала б його.
У Синютки була агресивна агітація, як напористо себе на дебатах вів. Садовий поводиться і розмовляє більш по-європейськи. Наступний мер найперше мав би владнати з транспортом, щоб заторів не було. Я мало ним користуюся в декреті. Але як знову вийду на роботу редактором у видавництві, хочеться швидко добиратися.
25-річний Олег Колодницький розмовляє на подвір'ї школи по кнопковому телефону. В цей час йому безперервно дзвонять на айфон.
— Голосував за Синютку. Він пропонує, як підтримати підприємців. Садовий оголосив вихідні робочими. Ресторани в центрі гудуть, до них із міськради юристи виїжджають на підтримку, як приходить поліція. А я працюю на критому ринку. Продаю запчастини на телефони. Нас власник закрив. Сказав, інакше штраф платитимуть підприємці. Що ж то за робочі дні тільки для обраних? Я не зможу заробити, щоб сім'ю повести в той ресторан.
Дільницю в центрі в Поліграфічному коледжі на площі Митній облаштували у довгому й вузькому вестибюлі.
— Від стола до кабінки має бути не менше півтора метра. Тут більше. І окремо є кабінка для людей з ознаками вірусних захворювань, — пояснює голова дільничної виборчої комісії 43-річна Галина Барда. — Явка низька. З 1670 виборців на 14-ту годину прийшли 342.
— Тут порушили моє право на вибори. 20 сантиметрів до іншої людини за шторкою, — вигукує 50-річний чоловік на виході з дільниці. Але уточнює, що таки проголосував.
— А що, тут має голосувати один із кандидатів? Не знав, — поліцейський із дільниці закурює біля входу. — Цікаво спостерігати. Он бачите, чувак у капюшоні ходить, — показує на чоловіка позаду фонтану на площі. — То зі "Старгорода" (двоповерховий ресторан-пивоварня на 400 осіб, що працює в режимі нічного клубу. — ГПУ) на шухері стоїть. У них там двіж-паріж. Пильнують, чи поліція не наближається.
О 15:00 до дільниці підходять Олег Синютка з дружиною Наталією. Вона в масці з написом "Save Фоп" (збережемо дрібний бізнес. — ГПУ). Він дістає з кишені звичайну медичну маску у дверях.
— У нас одна на двох, — жартує. З чоловіком, який міряє температуру, та поліцейськими вітається кулаком. Прямує по бюлетень у натовпі журналістів.
— Шо за шолох? Де карантинні норми? Шо вони всі поставали? Я не маю чекати, — кричить на всю дільницю старша жінка у в'язаній шапці й кросівках. Їй пояснюють ситуацію члени дільниці. Та замовкає, лише коли кандидат виходить на вулицю.
— Обіцяв, що першим моїм розпорядженням буде про створення генерального плану розвитку міста, — каже Олег Синютка. — Вестимемо свій рахунок, щоб волевиявлення не було сфальшованим. Найбільша моя підтримка — від родини, діток, — відповідає на наступне питання. Дружина Наталія показує пальцем на себе.
— А як саме підтримували чоловіка? — цікавимося.
— Я не розказуватиму, — усміхається та. Потирає руки, щоб зігрітися.
— Чому так пізно зібралися голосувати?
— Були в церкві. Мали запрошення на десятиліття храму від отців, разом молилися за Львів.
— Голосував за "Європейську солідарність". Вважаю, ця партія має завойовувати владу по цілій Україні, — говорить підприємець Василь Василів, 54 роки. Працює за кордоном. — Та й Садовий — не Лукашенко. Треба змінювати час від часу.
Завдання для нового мера — паркінги. Можна кілька підземних — на місці автобази, на одній із площ. Театр Заньковецької стоїть смердючий і обдертий у центрі міста, а базар "Добробут" біля нього — то гадючник, знести треба.
— Перші роки Садовий справді багато зробив, а останні — хотілося б більшого. В наступній каденції мав би вирішити з новобудами, що псують вигляд міста, — говорить 42-річна Олена Плукар, працює лікарем ультразвукової діагностики в обласній лікарні швидкої допомоги. — Але в лікарні відчувається підтримка влади — роблять ремонти, купують обладнання, ліки.
— Садовий як Садовий. Хай би був, якби не Грибовичі (у травні 2016 року на Грибовецькому сміттєзвалищі сталася масштабна пожежа. Під час зсуву сміття під завалами загинули троє рятувальників і працівник комунального підприємства. — ГПУ). У мене там друг загинув. Ніхто не покараний. Сміттєпереробний завод так і не побудували, — каже 40-річний чоловік, який чує розмову з лікаркою. Іде. Не називається.
Явка на виборах у Львові становила 38,9%. За даними екзитполів, переміг Андрій Садовий із результатом 61,5%. Олег Синютка набрав 36,1% голосів.
Коментарі