"Система не бажає змінюватися. У зростанні протестних настроїв винні не ті, хто вчора реагував на несправедливість. А ті, хто її породив, — пише 26-річний Сергій Стерненко в листі зі слідчого ізолятора 21 березня. — Це Аваков, Венедіктова, "шістки" Портнова — Олег Татаров і Андрій Смирнов (заступники керівника Офісу президента Андрія Єрмака. — ГПУ) і чорти в мантіях, які виконують їхні вказівки. Закликаю Зеленського розпочати діалог, діяти як гарант конституційних прав та свобод, а не ховатися від відповідальності".
Напередодні під Офісом президента відбулася акція "Не чуєш? Побачиш" на підтримку Стерненка. Приморський райсуд Одеси 23 лютого засудив його і 41-річного Руслана Демчука до 7,3 року тюрми. Звинувачують у розбої, незаконному зберіганні зброї, викраденні 36-літнього Сергія Щербича 2015-го. Колишній керівник тамтешнього районного осередку проросійської партії "Родіна" організовував поїздку тітушок на протести в Київ під час Революції гідності.
Після вироку Стерненку люди двічі масово виходили на протест під Офіс президента та біля держдачі в Кончі-Заспі, де живе Володимир Зеленський.
Увечері 20 березня на вул. Банковій зібралися кілька тисяч. Люди прийшли з синьо-жовтими прапорами, плакатами "Реформуй суди або йди", "Сьогодні його — а завтра усіх нас". Вигукували "Зеленський, відповідай", "Венедіктова — чума", "Аваков — чорт". Запалили петарди, димові шашки, фаєри. Кинули їх у бік будівлі ОП. Стіну розмалювали. Фарбою написали "Волю Стерненку", "Свободу політв'язням", "Лох" під табличкою Офіса президента. Підпалили двері, розбили шибки. Поліція не перешкоджала.
Завершили акцію салютом — вітали Стерненка з днем народження. Крім його звільнення, вимагали також відпустити на волю музиканта й ветерана Андрія Антоненка, накласти санкції РНБО на Андрія Портнова — колишнього заступника голови Адміністрації президента Януковича, відставки генпрокурора Ірини Венедіктової та міністра внутрішніх справ Арсена Авакова.
В Офісі президента оцінили пошкодження будівлі в майже 2 млн грн.
"Неправомірні дії 20 березня є неприйнятними та суперечать європейським цінностям, що закріплені в Конституції України", — заявили в уряді. Фракція "Слуга народу" у Верховній Раді ініціювала позачергове засідання за участю силовиків на 26 березня.
— Є нереалізований ще з Майдану запит на справедливий суд, — каже правник 62-річний Віктор Чумак:
— На Порошенка з цього приводу не так тиснули, бо тоді було ключовим вижити в умовах російської агресії. Проблема загострилася через рішення Конституційного суду щодо антикорупційного законодавства, "плівки Павла Вовка" (голову Окружного адміністративного суду міста Києва підозрюють у створенні злочинної організації, спробі захоплення влади. — ГПУ). Західні партнери кажуть: поки не буде нормального суду — грошей не отримаєте, інвестор не прийде. "Я — ваш вирок", — говорив Зеленський Порошенкові на виборах. Зараз сам стає частиною системи. Вона його з'їла.
Якщо влада робить вигляд, що нічого не бачить, тоді мирний протест проти несправедливості виходить із берегів. Раз відбулася акція, другий — влада ігнорує. Напруга зростатиме, поки не буде судової реформи. Зеленський мав би вийти і сказати: подаю невідкладний проєкт закону. Ухвалити на цій позачерговій сесії. Побудуємо справедливу систему українських судів, де будуть працювати тільки доброчесні судді. Зробимо так, як радить громадянське суспільство, міжнародні партнери. Тоді йому аплодували б і носили на руках.
Кожен президент думає, що він хитріший за всіх. Петро Олексійович обіцяв судову реформу, але змін вона не дала. На суди і їх формування впливали через Вищу раду правосуддя. Вони стали останнім прихистком олігархів влади. Зеленський теж не хоче реагувати. Йому розказують: як тільки втратимо вплив на суддів — гаплик. Подає законопроєкт, за яким суди знову формуватиме просякнута духом клановості і корупції ВРП.
Зеленський розраховує на Єрмака, Татарова, Авакова. Мовляв, щось зроблять і розсмокчеться. У подіях під ОП найбільше зацікавлений міністр внутрішніх справ. Наляканий президент — знахідка для Арсена Борисовича. Вигідну "слугам" Венедіктову теж не мінятимуть.
— Для великої кількості громадян вирок Стерненкові є політичним і проявом вибіркового правосуддя. Одних карають, а залишають на свободі корупціонерів і тих, хто діє проти національної безпеки, — говорить публіцист 53-річний Віталій Портников.
— Обіцянка посадок була однією з головних передвиборчих у Зеленського. Але немає слідства ні проти людей, щодо яких РНБО оголосила санкції, ні щодо Ігоря Коломойського, проти якого оголосили санкції американці.
Акція "Не чуєш? Побачиш" була закликом до діалогу, які і попередні. Щоб запобігти напруженню, у владі потрібні люди, здатні говорити з суспільством. Реакція "Слуги народу" й уряду показує, що таких нема.
Учасникам акції загрожує до семи років тюрми
Після мітингу 20 березня затримали 25-річного Владислава Гранецького-Стафійчука, псевдо — Влад Сорд. Воював добровольцем і в складі 93-ї окремої механізованої бригади. 2014-го в Іловайську отримав травму спини. Створив у Вінниці видавництво "Дім Химер". Пише вірші, прозу. Владиславу оголосили підозру в хуліганстві. За вибиті шибки на дверях Офісу президента йому загрожує до семи років позбавлення волі.
23 березня суд відпустив Гранецького-Стафійчука під цілодобовий домашній арешт. Того ж дня поліція вручила підозру ветерану 26-річному Сергію Філімонову. Воював у добробаті "Азов". Очолює громадський рух "Гонор". Йому інкримінують хуліганство із застосуванням зброї чи предмета, заготовленого для тілесних ушкоджень. Такий злочин передбачає відповідальність від трьох до семи років позбавлення волі.
Коментарі