— Не буду разглашать содержание встречи нашей фракции с генпрокурором Яремой. Мое впечатление — крайне слабое выступление, — пише у понеділок увечері на своїй інтернет-сторінці 34-річний Сергій Лещенко, депутат від "Блоку Петра Порошенка". — Еще раз убеждаюсь в правоте своей подписи под постановлением об его отставке.
Напередодні спікер Володимир Гройсман розказав, що десяток депутатів відкликають свої підписи за відставку генпрокурора Віталія Яреми. Той має звітувати перед депутатами в п'ятницю. У вівторок вранці в кулуарах народні обранці сперечаються, що робити з Яремою.
— Егор Соболев сказал, что Зайчук (керівник апарату Верховної Ради. — "ГПУ") не показал ни одного официального заявления. Их нет, — розповідає позафракційний Борислав Береза, 40 років. — Сейчас Егор обходит депутатов и дописывает тех, кто гарантировал свои подписи.
— Не виключено, що до п'ятниці знайдуться 150 підписів за відставку, — каже лідер фракції "БПП" 50-річний Юрій Луценко. — Але будьмо реалістами, йдеться ж не про шоу. Якщо є бажання зняти генпрокурора, підписів має бути набагато більше. Я бачу, що в останній місяць Генпрокуратура працює ефективно. Чуємо про розслідування гучних справ. Треба дати Яремі попрацювати ще кілька місяців.
— Ми за відставку не голосуватимемо, — шепоче депутат із "Батьківщини". — То розбірки Яценюка й Порошенка, в які ми не влазимо.
Депутатів гучномовцем запрошують до зали. Спікер 37-річний Володимир Гройсман закриває першу та відкриває другу сесію Верховної Ради восьмого скликання. Присутні стоячи слухають запис гімну України. Багато хто підспівує.
Голосують за надання президенту права одноосібно призначати командувача Нацгвардією за поданням міністра внутрішніх справ. Дозволяють їй використовувати танки й артилерію. Розглядають зміни до законодавства про Антикорупційне бюро.
— Ми готові голосувати, якщо повернуть попередню редакцію, де передбачається парламентський контроль за призначенням та звільненням голови Антикорупційного бюро, — бере слово 48-річний Сергій Пашинський, депутат від "Народного фронту".
— "Народний фронт" показує своє обличчя, як олігархічної партії, яка хоче й далі впливати на антикорупційні призначення, — вмикають мікрофон Сергієві Лещенку. — Ганьба такій партії.
Дехто аплодує. Нардеп від "Народного фронту" Вікторія Сюмар спирається на трибуну. Дивиться в залу й хитає головою. Просить Лещенка вибачитися. Той не реагує. Депутати голосують. На табло — "203".
— Ганьба! — кричить хтось у залі.
— Арсений Яценюк и его партия обнажают свои фобии, — знову пише в інтернеті Лещенко. — Фракция, где целый ряд лиц связаны с коррупцией, хочет контролировать назначение главы Антикоррупционного бюро, вызывать его на ковер и шантажировать отставкой. Зачем тогда нам вообще заморачиваться с его независимостью? Пусть его сразу возглавит Иванчук (нардеп від "Народного фронту" та права рука прем'єра. — "ГПУ"). Или еще лучше — Мартыненко (нардеп від "Народного фронту", друг Яценюка. — "ГПУ"). А Иванчука тогда можно трудоустроить на Антимонопольный комитет.
Гройсман оголошує перерву. Просить керівників фракцій зайти до нього, щоб домовитися щодо голосування. В кулуарах до депутата від "Народного фронту" 35-річного Антона Геращенка підходить Борислав Береза:
— Вы с коррупцией боретесь только на словах, — підвищує голос. — А кто принял бюджет, в котором появились статьи, которых не было изначально?
— Я не хочу с тобой общаться, — відмахується Геращенко. — Ты — популист, а мы несем ответственность за страну.
Геращенко спускається сходами. Слідом — декілька десятків депутатів. Дехто йде до гардероба. Решта — у буфет. Тут на поличках більше немає пляшок із алкогольними напоями. Замість них стоять коробки шоколадних цукерок "Рошен", "Рафаелло". Поряд — цигарки "Парламент", "Кент", "Мальборо".
— Нам сказали, если из-под полы будем продавать, уволят, — шепоче продавщиця.
У середу парламент позбавляє звання президента Віктора Януковича. Проти проголосував лише колишній губернатор Харківщини Михайло Добкін з "Опозиційного блоку":
— Конституція передбачає довічне надання звання президента, — пояснює 65-річний Юрій Ключковський, колишній народний депутат. — Але минулого року у нас стався безпрецедентний випадок — президент покинув державу напризволяще. Навряд людина, яка плюнула на свій народ і втекла, може носити таке звання. Тепер Януковича позбавлять президентських пільг. У світі були подібні випадки. Наприклад, президент Філіппін Фердинанд Маркос також втік з країни, за що його переслідували.
8 526 гривень зарплати з 1 січня цього року нараховують народному депутату. На руки він отримує 6 600 грн. Ще стільки ж щомісяця дають обранцям на забезпечення їхньої діяльності. Якщо депутат приїжджий, по 9 тис. грн на місяць отримує на проживання.
"Загострюється боротьба між Порошенком і Яценюком"
Усередині парламентської коаліції посилилося протистояння пропрезидентської та пропрем'єрської партій, вважає політолог 49-річний Андрій Золотарьов:
– На тлі військових та економічних проблем загострюється боротьба за владу між Порошенком і Яценюком. Почалися інформаційні викиди, що президенту загрожує військовий путч. Вони – не партнери. Обидва не знають, що робити. В таких випадках виникає бажання відштовхнути конкурента. Це помітно по свіжих законопроектах та зняттю депутатської недоторканності. У відповідь на таку пропозицію президента "Народний фронт" заявляє про необхідність ухвалення закону про імпічмент. Подібними ініціативами луплять один одного, як дубинками. Часу на таке протистояння немає. Коаліція може розвалитися за місяць чи півроку. Саме такий запас міцності і в України. Далі можуть відбутися дуже погані події – соціальні бунти і стихійні виступи проти влади. На це й розраховує Путін.
Коментарі