Угорській, румунській та русинській мовам надали статусу регіональних у Закарпатті. Рішення ухвалила облрада. Воно не матиме жодних юридичних чи практичних наслідків, вважає керівник Закарпатського інституту політичних досліджень Віктор Пащенко, 50 років.
— Під це рішення не виділено ні копійки з бюджету. Бо навіть на вивіски треба гроші. Вже не кажу про переклад документів, — каже Пащенко. — Ясно, що уряд теж нічого не дасть, бо грошей просто нема.
Який сенс було це рішення проводити?
— Або елементарна глупість — робити, аби щось робити. Або це тонка гра на розкол країни. За мовною ознакою, перш за все. А опозиція по-дурному цьому підігрує. Наприклад, ініціює ввести в паспорти графу національності. Так, ніби зараз немає нагальніших проблем. Певно, опозиція так мобілізує частину свого електорату. Але ж другу — відштовхує. Здорового глузду я тут не бачу.
Хто саме лобіював це питання в облраді?
— Є дві нечисельні партії угорців. Також ніби зацікавлена Партія регіонів, бо вона в парламенті приймала цей мовний закон. Але не все так просто щодо місцевих політиків. Перший заступник голови облради категорично заявив, що угорська не буде регіональною в Закарпатті. З його точки зору це логічно, бо представляє район, в якому угорців узагалі немає. Угорці живуть компактно вздовж кордону в Берегівському, Виноградівському, Ужгородському, Мукачівському районах. Навіщо угорську робити регіональною для всієї області?
А щодо регіональної русинської і румунської?
— На території мають проживати 10 процентів представників тої чи іншої нацменшини. Румунів в області 3 відсотки. Русини — взагалі неідентифікована нація, а літературної русинської мови немає в принципі. Що приймати?
Яке ставлення людей до цього?
— Звичайно, 90 процентів населення це не хвилює. Але 10 таки хвилює. І от вони мають привід поговорити, десь засвітитися. Та ж "Свобода" зібрала мітинг (під облрадою проти ухвалення рішення. — "ГПУ"). З Києва приїхав депутат, провів конференцію. Тобто це привід показати себе великим захисником усього українського. Якщо ви такі "умники", то зберіться у Верховній Раді та скасуйте ту ж Пенсійну реформу. Але ж діло робити не вигідно, бо не буде про що поговорити. Що в нас бюджет не виконаний. Про це говорити невигідно. А про мову — будь ласка. По суті, такі кроки тільки гальмують країну.
Коментарі
3