Надвечір у середу двоє прибиральниць до блиску натирають сходи до новозбудованої Київської інженерної гімназії. Протирають скло на дверях. 1 вересня туди має приїхати президент Віктор Янукович.
— Усім на роботу сказали прийти на 5.30. Відкривати охороні президента всі закоулки, — розказує одна із працівниць закладу. — Концерт планували з барабанщицями, але його чомусь "зарізала" протокольна комісія Януковича.
Двоє працівників "Київміськсвітла" обдирають оголошення зі стовпів уздовж дороги.
— Задовбали ці наклейки, — говорить літній чоловік у жовтогарячому жилеті. — Я електрику должен робити, а займаюся єрундою.
Працівниці "Зеленбуду" із вазонів висаджують у клумби чорнобривці та бегонії. З іншого боку чоловік у шортах і футболці під парканом косить траву газонокосаркою.
— Судя по тому, что все дворы в округе закатали асфальтом, приедет президент, — розказує у середу біля гімназії жінка у білій спідниці та чорній кофті, років 35. Крутить у руках ключі від авто. 1 вересня приведе туди у перший клас дочку.
О 7.30 у четвер у двір гімназії двоє чоловіків приносять невелику трибуну. Поряд ставлять президентський штандарт і прапор України.
На територію закладу запускають тільки вчителів, батьків із дітьми. На тротуарах уздовж вул. Княжий Затон через кожні 10 м стоять міліціонери та даїшники. Біля магазину за рогом припарковані три автобуси з "Беркутом".
— Шановні вчителі, — звучить із динаміків чоловічий голос. — Будь ласка, розставте дітей згідно зі схемою.
Діти стають за вчителями, які тримають таблички із написом класу.
О 8.25 під'їжджає президентський кортеж — за 5 хв. до початку. Із чорного "мерседеса" виходить Віктор Янукович. У супроводі голови столичної міськдержадміністрації Олександра Попова та міністра охорони здоров'я Олександра Аніщенка йде подвір'ям. Їх оточують четверо охоронців. Ще близько 30 розходяться по периметру. Президент усміхається і киває. Присутні аплодують.
— 1 вересня для кожної людини є дуже важливим, — каже за трибуною 61-річний Віктор Янукович. — У цьому навчальному закладі учитимуться майбутні Корольови, Антонови та Патони. Будівництво цієї школи було нелегким. Його вартість близько 137 мільйонів гривень. Це інвестиції в майбутнє і розвиток країни. Я приїхав до гімназії з подарунком. Це буде комп'ютерний сучасний клас, — вручає директору школи Дмитрові Рудею теку із сертифікатом.
Троє першачків розказують вірші.
— Щоби стати президентом, нам потрібні всім знання, — тихо виголошує в мікрофон хлопчик.
Янукович сміється. Разом із Поповим та Рудеєм розрізає синю стрічку. Заходять до будівлі. За ними пускають тільки першокласників з учителями. Батьків просять оглянути територію. У приміщенні Януковича запитують, чи списував у школі.
— Як і всі — списував, давав списувати, — відказує.
За 15 хв. іде до машини.
— Що у вас за питання? — звертається до двох жінок, що вибігають із натовпу йому назустріч. Одна тихо шепоче. Їх оточують охоронці та люди.
— У мене будуть переговори із президентом Росії, — пояснює Янукович. — Повернуся і знайду вас. Зверніться до мого помічника.
Одна пише свої телефони у блокнот.
— Мы из Вишневого приехали, — зітхає. — Он нам обязательно поможет. Это личная просьба.
Президент їде. Рух на вулиці одразу відновлюють.
У школі обладнали два басейни, три спортзали, дві ігротеки, два лінгафонні кабінети і кабінет аромотерапії. Будувати почали 1995-го.
416
тисяч першокласників сядуть за парти цього року. В 11-й, випускний клас, пішли 317 тис. учнів. Цьогоріч школу закінчили 196 тис. Усього в українських школах навчаються 4,5 млн дітей. Із ними працюють 515 тиc. учителів.
48
відсотків учнів в Одесі навчатимуться російською мовою.
Коментарі
60