— Талант до роботи з деревом перейняв від батька. Під час різьби заспокоююсь і відпочиваю. Отримую позитивну енергію від дерева. Буває, працюю з ранку до вечора і не втомлююсь, — розповідає 58-річний Василь Ропчук із селища Ясіня Рахівського району на Закарпатті. Займається художнім різьбленням майже 40 років. Виготовив понад 10 тис. дерев'яних фігур.
Василь Степанович навчався у Косівській школі мистецтв. Її не закінчив.
— Пішов у помічники до сусіда-різьбяра Михайла Тулайдана, — каже чоловік. — Він виготовив люльку для Йосипа Сталіна, яка зараз зберігається у музеї в Кремлі. Використав майже 50 порід карпатських дерев.
Найчастіше Василь Ропчук робить фігури гуцулів, тварин і музичні інструменти. Основний матеріал — тополя.
— На ній майже не з'являється тріщин із часом, — продовжує. — Якщо обробити дерево хімікатами, швидко зогниє. Я користуюся лляною олією. Кип'ячу її. Кількома шарами покриваю дерево. Стоятиме без змін 50 років. Залишаю фігури в натуральному кольорі. Підфарбовую, якщо просять замовники.
Мої роботи є у колекціях президентів Бориса Єльцина, Віктора Ющенка, Міхеіла Саакашвілі та Віктора Януковича.
Якось довелося робити підвісні стелі у підмосковному маєтку Алли Пугачової. На дошках вирізали об'ємні портрети руських князів і графів часів Російської імперії. Пішло 10 порід дерев. Основний — горіх. Якщо брати тільки один вид деревини, сильний запах може зашкодити здоров'ю. Кілька — створюють букет.
Найвища скульптура Василя Степановича — "Карконош" — понад 5 м. Її виготовив для Карконоського національного парку в Польщі. Зобразив героя місцевих легенд — Духа Гір. Виглядає, як старець із посохом.
— Карконош має густу кучеряву бороду й чорні товсті брови. Ноги стоять на невисоких пеньках. Між ними може пройти дорослий, — говорить Ропчук. — Вісім років тому запросили оформити дитячий майданчик у столиці. Там Національний реєстр рекордів фіксував найшвидшу роботу по дереву. Вирізьбив метрового ведмедя за годину і 15 хвилин. Однак захотіли багато грошей за сертифікат. Залишив їм фігуру й поїхав додому.
Василь Ропчук має тематичне гуцульське кафе, магазин сувенірів. Там продає вироби. Великі коштують від $100–2,6 тис. грн.
— Хочу відкрити власну школу різьбярства у Ясіні, щоб це мистецтво не занепало. Чекаю, коли виділять приміщення, — додає майстер. — До мене приходили багато учнів. Лише двоє лишилися. Різьбленням може займатися тільки спокійна людина. Запальні хлопці на початку різалися й одразу йшли. Своє вміння передаю сину 13-річному Василю. Вміє виготовляти сопілки.
Коментарі