12 млн туристів щороку відвідують польський Краків. Третина їдуть туди під час Різдвяних та Новорічних свят. У цей час у центрі міста проходить різдвяний ярмарок. Він — один із найстаріших у Європі. Триває місяць.
Ярмарок проходить на Ринковій площі біля пам'ятника поету Адаму Міцкевичу. Торговці пропонують місцеві страви, ялинкові прикраси, ювелірні вироби, сувеніри, листівки, календарі, кераміку, вироби з дерева, вовни, тканин і скла. Львів'янка Ольга Руденко приїхала у Краків на чотири дні. Купила дешеві авіаквитки, поселилася в недорогому готелі.
— Вирішила провести тут відпустку, — каже вона. — Зараз у Польщі — великі різдвяні розпродажі. Можна суттєво зекономити, купуючи одяг, взуття й техніку. На різдвяному ярмарку хочу придбати прикраси матері на день народження.
Намисто і сережки пропонує Ользі полька Барбара. Вона торгує виробами з бурштину.
— Хто ваша мати за гороскопом? — польською питає у покупчині. Переходить на англійську, а потім на російську. Каже, трохи знає ще італійську і кілька слів німецькою. За це господарі доплачують їй 3 злотих — близько 20 грн — за годину.
— Гданьск — мировой центр торговли янтарем, — Барбара показує об'ємне намисто за 250 злотих. На наші гроші це 1540 грн. — Але скажу по секрету, цей бурштин — ваш, український. Його використовують для виготовлення майже всіх прикрас, що роблять у Польщі. За безцінь купують в українців із північного Полісся. Він медового кольору, прозорий. Якісний, може мати півсотні відтінків. А наш польський — зеленкуватий, не такий гарний.
Ольга Руденко намисто не купує.
— Зроблю це в Україні, якщо намисто звідти, — пояснює.
В іншій ятці розглядає керамічний посуд синього кольору із блакитними візерунками. Тарілки коштують від 50 злотих. Ціни на скляні ялинкові прикраси та статуетки починаються від 40. Жінка вибирає два кавові горнятка з краєвидом Кракова. Платить за них 40 злотих — 246 грн.
Найбільша черга на ярмарку — до ятки з сирами. У Польщі їх виробляють 20 різновидів із коров'ячого та овечого молока. Найчастіше купують осципеки — невеликі шматочки солоного копченого сиру. Продавці підсмажують його на грилі — всередині стає м'яким та тягучим. Поливають варенням із журавлини. Порція коштує 5 злотих — 31 грн. Такі ж великі черги і біля продавців глінтвейну — гарячого вина зі спеціями та цитрусовими. Його продають за 10 злотих. За миску гарячого гарбузового супу з куркою просять 15 злотих, за шашлик із гарніром — 25.
— Если ты хочешь в Освенцим — езжай сам, детям до 14 туда нельзя, — у черзі за сирами звертається до свого чоловіка жінка у пуховику зі штучним хутром на капюшоні. — Мы тогда с ними на шопинг пойдем.
38-річна Олена Бойчук зі Старого Самбора на Львівщині в одній із яток торгує ялинковими прикрасами і сувенірами. Знає польську, бо вже впродовж кількох років узимку їздить у Краків на заробітки. На ярмарку їй платять 15 злотих — 92 грн — за годину. Раніше вона працювала на кухні в місцевому "МакДональдзі". Отримувала на 5 злотих менше.
— Мене на роботу взяли знайомі поляки Агнешка і Анджей. Ялинкові прикраси вони беруть на великих фабриках, дещо оригінальне вишуковують у майстрів, частину товару привозять із Китаю, — розповідає Олена. На ній вовняна жилетка поверх синього пуховика. На ногах — хутряні уггі. — Робота мені подобається, але є один недолік: працювати треба на вулиці, а тут дуже холодно. Щоби зігрітися, беру з собою термос із кавою. За дві години випиваю всю. Потім ще щось гаряче купую на ярмарку. За товаром треба постійно дивитися — крадіжок нема, але ялинкові кулі часто б'ються, коли люди беруть їх у руки. Одного разу літній німець невдало розвернувся і скинув додолу коробку з іграшками. Сам розхвилювався. Дав мені 100 євро, хоч я і не просила. Іграшок побилося на 20 євро. Решту взяла собі.
Біля головної сцени ярмарку стоїть прозора скринька для збору грошей. На ній українською написано "Свято без тата". Щороку українці, що мешкають у Польщі, в найбільших містах збирають кошти та подарунки для дітей-переселенців і тих, чиї батьки загинули на Донбасі. Для них готують посилки, в які вкладають смаколики та гроші. У скриньці видно злоті, гривні, євро, долари.
Коментарі