Більшість туристів не готові до походу в гори. Не усвідомлюють, що це може бути небезпечно, каже Віктор Опаленик, 50 років, начальник закарпатської гірської пошуково-рятувальної частини особливого призначення. Від початку року його підлеглі знайшли 36 заблукалих туристів.
Що потрібно знати у гірському поході?
— Контактні телефони рятувальників. Часто ми дізнаємося про людей, які загубилися, від родичів чи друзів. Перед походом треба зареєструватися в рятувальній службі. Ми можемо моніторити маршрут групи і за потреби вчасно зреагувати.
У горах погода міняється кожні 20-30 хвилин. Може налетіти вітер, упасти туман. Перед походом варто проконсультуватися з лікарем, чи можна вам переносити перепади температур. Коли губляться без їжі та води, людина може отримати повне виснаження організму. В екстремальних умовах починає панікувати.
Чим може бути небезпечний гірськолижний курорт?
— Люди часто переоцінюють власні можливості. На плакаті пишуть "Прохід заборонено, лавинонебезпека", а туристи все одно йдуть. Потім ми маємо роботу.
Що порадите новачкам на лижах?
— Знайти кваліфікованого інструктора. Другий важливий пункт — спорядження: лижі, палиці, одяг. Їх треба підібрати під себе, а не хапати, що під руку попало. Менше вживати алкоголю. На гірськолижних трасах через пиятику стаються близько 80 відсотків травм — від забоїв до переломів хребта. Через неправильно підібраний одяг обморожують ноги, кисті рук чи обличчя.
Коментарі