До зупинки Александро-Калинове в Костянтинівському районі Донеччини під"їжджають старі "жигулі".
— Эх, жаль, что вы не привезли с собой палеонтолога, — розчаровано каже водій, 35-рiчний Андрій Тараман. — Я тутошний ветеринар, маю приватне підприємство по штучному заплідненню тварин.
У садибі Тарамана двері гаража відкриті. На двох стільцях лежать камені, нагадують хребет 1,5-метрової тварини. На столах, вкритих целофаном, господар викладає камінці, вони схожі на ящірок. 11 фігурок мають по дві голови. Доісторичні скам"янілості Тараман знайшов у пісковиках парку "Клебан-Бик" на Донеччині.
— Тут був один геолог. Казав, що це натічні утворення залізистих глин, — розповідає Андрій. — Але дивно, що вони так повторюють один одного — формою, розмірами, малюнком. Я теж не відразу приглянувся. Але ж це рот, язичок, очі земноводного! Може, в доісторичні часи дрібні рептілеподібні були двоголовими, а в ході еволюції другі голови відпали?
Гадаю, ці тваринки загинули миттєво
Андрій перевертає одну "ящірку".
— Найцікавіше — оцi порожнини! Це явно порожні черевця. Гадаю, ці тваринки загинули миттєво. У результаті різкого охолоджування вони перетворилися на крижинки. Тому і збереглося напруження тіл. Ось бачите, у деяких навіть голівки підняті. Коли сталося відтаювання, черевна рідина витекла.
Каже, збирати скам"янілості почав після знахідки, на яку натрапила 32-річна дружина Анна. Вона працює медсестрою. У Тараманiв двоє синів: 11-річний Андрій і 4-місячний Тарас.
— Алла прінєсла фрагмент хребетного ствола і каже: "Смотрі, який цікавий камень", — показує камені на стільцях. — Я глянув. Боже мій! Тут же чітко просліджується спинномозковий канал, а ось залишки ребер. Почав шукати в тому ж місці і знайшов продовження — інший камінь, схожий на тазову частину, потім фрагмент хвоста. Так ми зібрали майже всю рептилію. Це був — відбиток древнього земноводного, яке жило тут 250 мільйонів років тому!
Кладе на стіл великий камінь.
— Це голова мамонтьонка. Камінь лежав на поверхні, я багато разів проходив мімо. Але одного дня зупинився, приглянувся. Я знаюся на анатомії тварин, побачив кровоносні судини. Узяв його додому і почав акуратненько відмивати за допомогою щіточки. Раптом щось червоне почало стікати, я навіть подумав, що порізався. На камені сліди крові залишилися. Ось потилична кість, ось сліди яремних вен, ось носова частина зi складками. І правильне для мамонтів співвідношення щелепи з довжиною лобової частини. У тому місці, де лежав камінь, ціла галявина таких голів. Наполовину прихованi під землю.
Показати галявину Андрiй відмовляється.
— Як тільки напишете, що кілограм скам"янілого дерева коштує 300 доларів, сюди почнеться паломництво мисливців за сувенірами. До 2000 року, коли створили парк, деякі місцеві жителі встигли собі фундаменти скласти з древніх дерев араукарiй. І скіфські пам"ятники розтаскали по дворах.
У Донецькому краєзнавчому музеї припускають, що знахідки Тарамана можуть бути рештками тварин.
— Два тижні тому житель Макіївки приніс нам зуб мамонтеняти — знайшов у піску, — каже російською Людмила Нестеренко, заввідділом природи музею. — Буває, що і річки вимивають древні рештки. Таке було, коли чистили річку Казенний Торець.
Коментарі