Ексклюзиви
Четвер, 07 грудня 2017 18:50

На касі не міг працювати, бо від монет свербіли руки

Автор: фото: souvenirs.theculturetrip.com
  Фіни продають дерев’яні сувеніри на ринку в Гельсінкі
Фіни продають дерев’яні сувеніри на ринку в Гельсінкі

Два роки безробітні щомісяця отримуватимуть 560 євро

Лаліка ЙОВІНЕН, 54 роки, соціальний працівник, Коувола:

– Два роки тому планували, що в експерименті візьмуть участь усі безробітні. Виплата мала становити 800 євро і тривати чотири роки. Торік підрахували, що таких коштів немає. Противники стверджували: у випадку невдачі викинемо мільйони євро на випивку замість стимулювати людей забезпечувати себе. Розмір допомоги урізали й тривалість виплати скоротили.

Нам дозволили відібрати учасників експерименту. Всі подали найбільш проблемних. У мене є двоє, які на обліку четвертий рік. Були щонайменше на шістьох курсах перекваліфікації. Після кожних я мала підібрати для них вакансії. Потім проаналізувати, чому саме ця робота підопічному не підходить. Вони вигадували фантастичні причини. На касі не міг працювати, бо від монет свербіли руки. В кол-центрі від тепла телефонної трубки боліла голова. У дитячий садок одна безробітна не хотіла йти, бо боялася заразитися хворобами.

Насправді ж люди не хочуть втрачати допомогу. Тому мало хто погоджується на тримісячні контракти. Тепер ті, хто її отримує, беруться навіть за роботу на місяць. Гроші все одно платять.

Івон СІКАНЕН, 36 років, економіст, Гельсінкі:

– Не змогла зробити кар'єру, бо після навчання одразу народила. Мені бракує досвіду, щоб влаштуватися у велику компанію. А з чотирма дітьми серйозне стажування пройти не можу. Отримувала допомогу з безробіття, на дітей і виплати бідним. Коли знаходила підробіток, платили лише на дітей. Періодично ці гроші в нас забирали – коли чоловікові давали премію на роботі. Щоразу рахувала, чи вигідно мені погоджуватися на якесь замовлення.

Зараз щомісяця маю 560 євро і виплати на дітей. Їх переказують одразу на рахунок школи. Там вони двічі на день їдять і на канікулах їздять відпочивати. Не купую підручники й форму. Домовилася щосуботи допомагати в ювелірному відділі торгового центру. Взялася вести бухгалтерію невеликої пекарні. Вони мене порекомендували двом кафе й жінці, що займається прибиранням. Раніше для мене це було невигідно – втратила б виплати.

Хайкі АНДЕРС, 34 роки, столяр, Лаппеенранта:

– Півтора року намагався запустити інтернет-магазин сувенірів із дерева. Також працював водієм вантажівки. Зосередитися на крамниці не виходило. У мене рейс до Варшави, а в цей час замовили 10 підсвічників із різьбленням. У жовтні торік втратив основну роботу. Дружина власника після розлучення відсудила бізнес. Магазин прибутку не приносив. Я став на облік як безробітний. Отримав хорошу допомогу. Найматися кудись не було сенсу – пропонували майже таку саму зарплатню.

У грудні повідомили, що отримуватиму 560 євро незалежно від того, чи працюватиму. Міг відмовитися, бо допомоги було 2500. Але дружина сказала, що зможу працювати водієм на замовлення і брати одноразові контракти на ремонт чи столярувати. За перший місяць заробив 3000 євро. У наступні без допомоги – до 3600. Магазин приносить ще близько тисячі. Якби не експеримент, далі отримував би 2500 як безробітний.

560 євро – нормальні гроші для тих, хто живе у невеликих містах і має періодичний підробіток.

Лах'я ВАНСЕН, 30 років, комп'ютерний інженер, Гельсінкі:

– Якщо вирішать, що експеримент успішний, програму запровадять для всіх безробітних. Це вдарить по тих, хто працює і платить податки.

Не знаю нікого з професіоналів, хто довго затримувався на обліку безробітних. Сестра працює лікарем. В одному закладі її посаду скоротили. Півроку шукала інше місце. Пішла на курси косметологів. У січні отримала 560 євро. А в лютому знайшла роботу в елітній клініці. Два роки все одно платитимуть цю допомогу.

3400 євро становить середня зарплатня у Фінляндії 2017-го

8 відсотків фінів безробітні. У країні живуть 5 млн людей

Зараз ви читаєте новину «На касі не міг працювати, бо від монет свербіли руки». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі