– Орхус – друге за величиною місто Данії. Нічим не поступається столиці Копенгагену. Населення 300 тисяч, для Данії це багато, – розповідає студентка 23-річна Оксана Піддубна з Києва. Вчилася чотири з половиною місяці в Данії. Жила в регіоні Ютландія. – У найбільшому в країні кафедральному соборі Святого Климента священик – жінка. Біля церкви люди безкоштовно роздають какао. Разом із тим запрошують у релігійні секти.
В Орхусі морський берег займає велику частину міста. Біля пляжу ходили в парк із оленями. Приносили яблука та моркву. Тварини такі загодовані, що не хотіли нічого брати. Парк – частина великого лісу.
У музеї "Старе місто" – 75 будинків віком від 200 до 600 років із 20 міст Данії. Працівники вдягнені у старовинний одяг та копіюють мову тих часів. Грають ролі ковалів, кухарів, купців. Це перший музей міської культури просто неба у світі.
У країні багато емігрантів. Ніхто не вживає це слово, бо вважається грубим. Познайомилася з Аладдіном. Його батьки з Пакистану, але він почувається місцевим.
Мають "фіксер руми", кімнати, до яких приходять наркозалежні. Там їм безкоштовно дають наркотики. На місці приймають дозу і йдуть додому. Так держава спонукає їх не вбивати й не красти.
Медицина – безкоштовна, крім стоматології. Також платять за ліки під час операції.
Данське вино дуже міцне і несмачне. Клімат поганий для винограду. Фруктові вина або пиво за стандартами вищі.
Велосипедами їздять усі. Бачила родину, де мати везла ззаду в візочку чотирьох дітей. За нею – троє старших, кожен на своєму велосипеді.
Про місцевого бездомного в Орхусі зняли фільм. Він утік із Великої Британії. Живе в парку. Держава платить за його їжу. Міг би знайти роботу, але йому подобається таке життя.
Податки – дуже високі. Мільйонери віддають 90 відсотків заробленого, середньостатистична родина – від 50 до 60 процентів.
Англомовні передачі та фільми на телебаченні транслюють із данськими субтитрами. 7-річні діти вже добре розуміють англійську.
Гуртожиток розмістився в двоповерхових кольорових будинках. Мала ключ від вхідних дверей, входу на поверх та власної кімнати з душем і туалетом.
На лекціях конспектувала тільки я. Виявилось, їх надсилають електронною поштою.
Люблять чорний одяг та яскраве взуття. Одружуються й народжують дітей здебільшого після 30 років.
В Орхусі не курсують нічні автобуси в будні дні. У вихідні – чотири рази за ніч. Якось заблукала. В таксі за 5 кілометрів заплатила 250 крон (625 грн. – "Країна").
Була тільки раз у барі в Копенгагені. За 300 крон з'їла бургер з картоплею. Немає маленьких магазинів. Лише супермаркети.
Місцеві бутерброди – смореброди – готуються просто. На житній хліб мастиш жовтий соус із карі, майонезу й цибулі. Зверху кладеш бекон, лосось або оселедець.
Дівчата захоплюються випічкою. Регулярно влаштовують baking day – день випікання. Запрошують друзів.
Після закінчення школи рік ніде не працюють і не вчаться. Подорожують, пізнають світ. Ходять на курси різних професій. За рік-два визначаються з нею. І лише тоді вступають до університетів. Вчаться півтора року, потім рік стажуються. Після цього завершують навчання.
Данія посідає перше місце у світі за рівнем середньої зарплатні – 29 євро/год. Більшість працюють від 7.00 до 15.00. Або з 8.00 до 16.00
Країна містить 406 островів та півострів Ютландія
У Данії немає хмарочосів. Лише у великих містах є декілька будівель понад шість поверхів
Сім традиційних страв Данії
1. Руброд – житній хліб на тісті із закваски. Змішують пшеничне та житнє борошно. Випікають у формі прямокутних буханок 12 см заввишки і 30–35 см завширшки. В тісто не додають олії та цукру, зі спецій – лише сіль. Данці вважають хліб найздоровішою їжею.
2. Маринований оселедець із карі їдять із хлібом. Для соусу нагрівають у сковороді олію, додають карі, сіль і цибулю. Готують 5 хв. До охолодженого додають оселедець, майонез, сметану, каперси, яблуко та кріп. Подають із вареним яйцем та свіжим кропом.
3. Рьодкаль – салат із маринованої червоної капусти. Нашатковану капусту варять 3 год. на повільному вогні з яблучним оцтом, соком порічок, сіллю, цукром та гвоздикою. Наприкінці додають вершкове масло.
4. Аґурк – салат із маринованих огірків. Нарізані огірки засипають морською сіллю. Промивають, виливають зайву рідину та в банці ставлять на ніч у холодильник. Їдять із фрикадельками.
5. Тарталетки з куркою та спаржею печуть у готових формах із тіста. Перед тим запікають курку. Соус роблять із рідини маринованої спаржі, масла та борошна. Додають бульйон. Шматки курки й спаржі викладають у тарталетки, заливають соусом. Печуть у духовці.
6. Рьогрьод готують із червоних та синіх ягід. Додають крохмаль і цукор. Нагадує український кисіль. Їдять із молоком або сметаною.
7. Плетений кленовий пиріг із пеканом. Готують із борошна, молока, яєць, масла. В начинку кладуть масу з кленового сиропу, горіхів пекан, цукру та вершкового сиру. Тісто переплітають косичкою
Коментарі