четвер, 31 жовтня 2024 09:00

Пропаганда не спить

Російська пропаганда не спить, ворог розносить брехню по всьому світу. Ми маємо реагувати й достукуватися до всіх.

Запит на оперативну й, головне, достовірну інформацію про щоденні події в нашій країні високий. Здавалося б, це парадокс. Оскільки нині вибору інформації на будь-який смак і колір є тьма. Щоправда, не в телевізорі. Там досі інформаційна монополія – а саме марафон "Єдині новини". І відсутність альтернативи, зокрема опозиційних медіа в цифровому мовленні, давно відштовхнула глядача від екранів.

Нині понад 75% українців черпає інформацію із соц­мереж. А якщо йдеться про оперативні новини, то серед лідерів – вайбер і телеграм. Зупинюся на останній платформі, бо саме вона є ключовим розплідником російської пропаганди, зокрема в темі війни. Воно й не дивно. Власник телеграму – Павло Дуров, росіянин, саму платформу, за інформацією керівництва РНБО, контролюють російські спецслужби. А ми й досі продовжуємо користуватися цим месенджером для обміну інформацією з друзями, рідними, колегами та вірити анонімним телеграм-каналам.

 

Понад рік в українському парламенті час від часу порушують питання закриття телеграм-каналів. У березні цьогоріч навіть законопроєкт зареєстрували, щоб урегулювати питання анонімних ТГ-каналів і зменшити вплив ворожої пропаганди на мізки українців. Але швидкого рішення тут годі шукати. І від моменту реєстрації документа до моменту, коли він стане законом, можуть пройти місяці. Це не те питання, яке горить для самих народних обранців. Знаєте чому? Та тому, що вони теж є активними користувачами платформи "Телеграм". У багатьох із них є канали в телеграмі, й саме там вони доносять до аудиторії інформацію.

Але арешт власника телеграму у Франції наприкінці серпня знову поставив на порядок денний питання небезпеки цієї платформи. Французькі правоохоронці звинуватили Павла Дурова в порушеннях роботи його соцмережі. Серед цих порушень тероризм, торгівля наркотиками, шахрайство, відмивання грошей і контент, який містить насильство над дитиною.

Коли цей арешт прогримів на весь світ, в Україні в певних сферах теж почали діяти. Заборонили використовувати телеграм на службових пристроях працівникам органів державної влади та підприємств критичної інфраструктури. Ця заборона стосується також і військових. Але ж ідеться про робочі пристрої, а не особисті гаджети. Хоча від початку вторгнення більшість військових, із якими я контактую у журналістській чи волонтерській діяльності, спілкуються не в телеграмі, а інших альтернативних месенджерах, наприклад вотсап. Але весь фронт досі новини дізнається з телеграм-каналів. Та, власне, як усі ми в тилу.

Саму платформу, за інформацією керівництва РНБО, контролюють російські спецслужби

Це зручно, швидко й потребує мінімуму інтернет-­покриття. І так само швидко та легко в наші гаджети, а далі в наші голови, пролазить ворожа пропаганда й брехня. Бо телеграм не має правил спільноти, як фейсбук чи ютуб, де канал можуть покарати за демонстрацію жорстокості чи неповаги й видалити ваш акаунт назавжди. У телеграмі можна все – наклеп, брехню, "смерть у прямому етері". Будь-хто може завести на цій платформі канал, вивішувати будь-який контент і розносити його зі скандальною швидкістю. І що хайповіше фото чи відео, то швидше воно розлетиться. А потім доводь, що в тебе не донька, а син, що це кадри не окупованого Запоріжжя, бо воно ж під українським контролем, а архівне відео з Луганська часів АТО і так далі.

І як тут бути в цьому замкненому колі? Уявіть глибину парадокса: ми воюємо з Росією, водночас на повну користуємося російською платформою, віддаючи їй цінну інформацію. Насправді інформація – це той самий товар, що й на прилавках супермаркетів. І пригадуєте період, коли українці бойкотували російські товари. Це просто було робити у великих містах, бо вибір у великих супермаркетах достатній. Але складно було патріотичним покупцям у райцентрах, якщо власник крамниці завозив товар, виготовлений на території рф. Або ж згадайте будівельні супермаркети, левову частку в яких становили російські товари. Нині в нас ринок переорієнтувався на європейські товари та вітчизняного виробника. Але поштовх цьому всьому дали самі ж українці, бойкотуючи товари з країни-агресорки. І якщо зубна паста з РФ місяцями валяється на прилавку як непотріб, то власник крамниці не закуповуватиме її далі. Бо це його збитки.

Керуючись цією логікою, ми з командою "5-го каналу" вирішили, що маємо дати альтернативу телеграм-каналу. Саме тому відкрили для наших читачів вотсап "5 канал". Він теж зручний і швидкий. Там можна реагувати на повідомлення, пересилати, ділитися. Можна дивитися відео з ютубу, залишаючись на платформі "Вотсап". Але поки що немає можливості коментувати пости, як у телеграмі. Цей месенджер відносно молодий. Трохи більш як рік його запустила компанія "Мета", яка володіє фейсбуком, інстаграмом. Відповідно, і правила спільноти на цих трьох платформах – ідентичні.

Вотсап "5-го" ми видаємо у форматі журналу, кількість повідомлень менша, ніж на телеграм-каналах. Тричі на день – добірка важливих дайджестів новин, а також фронтові зведення. Ексклюзивні фото та відео від наших журналістів із місця події. Випуски новин у відеоформаті та важливі цитати гостей "5-го каналу". Цей формат для тих, хто не готовий весь день сидіти в гаджетах. Достатньо кілька разів на добу зазирнути у вотсап "5-го" – і ви точно не проґавите головного.

У ворога тьма каналів англійською

Також ми запустили й англомовну версію 5-го у вотсап. Причина проста. У ворога тьма каналів англійською, де вони нав'язують свою реальність. Кремль завжди вкладав мільярди у пропаганду, й це дало свої плоди. Візьміть, наприклад, греків, італійців. Вони дивляться на події в Україні в російських окулярах, бо в їхніх країнах чимало медіа, які лояльні до держави-агресорки і гнуть її лінію. А почитати в соцмережах оперативну й реальну інформацію про події в Україні англомовному споживачу практично немає де. Тож якщо друзі-іноземці запитають у вас: "Що там?" – можете сміливо радити вотсап "5-го каналу", посилання на нього можна знайти на офіційних сторінках каналу в інтернеті.

Для інформаційників оперативність – це ключове завдання. Але навіть у соцмережах наші журналісти та редактори не забувають про достовірність. Тому на платформах "5-го каналу" ви побачите перевірену інформацію.

Новини – це такі собі чернетки історії. Моє покоління добре знає, як жити у країні, в якої вкрали історію чи переписали реальність. Російська імперія це робила споконвіку і продовжує цим займатися. Наша справа – гідно протистояти ворогу на полі інформаційному.

Зараз ви читаєте новину «Пропаганда не спить». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути