Ексклюзиви
середа, 30 жовтня 2013 16:41

Метро

 

У столиці запланували прокласти гілку метрополітену, що з'єднає Поділ із Троєщиною. Міськадміністрація оголосила конкурс на назви її станцій. Він триватиме до 15 листопада. У інтернеті оригінальну назву – Подільсько-Вигурівська гілка – пропонують замінити на "Лінія чьотка". Кінцеві станції радять назвати "Братело, пригальмуй" і "Злазь, приїхали". наводять варіанти: "Борза", "Пацанська", "Велика понтова", "Сємочная" і "Райончик". Пропонують – "Жигулівська", "Портвєшковая", "Водярочка". а Також за народною назвою масиву – "Троя-1", "Троя-2". Офіційно запропоновані назви: "Затока" – "Райдужна" – "Воскресенка" – "Каштанова" – "Троєщина" – "Вигурівщина" – "Милославська" – "Деснянська"

Слово "метро" походить від назви фірми Metropolitan Railway, що перекладається як "Столична залізниця" – вона проклала першу у світі лінію підземки. 10 січня 1863-го поїзд проїхав тунелем, що з'єднав лондонський вокзал "Паддінґ­тон" із вулицею Фаррінґдон. Його довжина становила 6 км, мав сім станцій. Коліями пере­сувалися поїзди з паровою тягою, що працювали на вугіллі. Лондонську підземку називають The Tube – труба, через форму тунелів. Офіційна назва – Underground, дослівно – "підземелля". 2013-го 150 років виповнюється не лише лондонській "Трубі", а й англійській Футбольній асоціації. Із цієї нагоди розробили ювілейну карту метро, де всі 367 станцій перейменовані на честь видатних футболістів, тренерів та менеджерів гри. Лінії лондонського метро на цій схемі називаються: Флангові захисники, Центральні захисники, Зірки чемпіонатів світу, Рефері/Адміністратори, Герої Кубка Англії, Менеджери, Воротарі, Півзахисники, Жінки-футболістки, Зірки довоєнного часу, Перші капітани збірних. На лінії Зірки-іноземці одна зі станцій має ім'я Андрія Шевченка.

У Сполучених Штатах метрополітен має назву Subway, тобто "підземний шлях". New York City Subway – метро Нью-Йорка – найбільше в світі за кількістю станцій, 468. Перші збудовані 1868-го, це була надземна лінія, що проходила по естакаді. І зараз 40% ліній метро в місті й загалом у країні – наземні або надземні. Станції отримують назви суворо за відповідними вулицями, також можливі однойменні зі стадіонами, навчальними закладами, вокзалами й парками.

На лінії Зірки-іноземці одна зі станцій має ім'я Андрія Шевченка

Німецькою метрополітен зветься U-Bahn, "дорога під землею". Після зведення Берлінської стіни 1961 року деякі станції, розташовані на території Східного Берліна, зачинили, потяги минали їх без зупинок. Одну з ліній розірвали, на станції "Ноллендорфплац" діяла барахолка, а на "Бюловштрассе" облаштували турецький базар. Після об'єднання Німеччини 1989-го поновили й спільну мережу метрополітену.

У Києві будувати лінію метро 1918 року мав намір уряд гетьмана Павла Скоропадського. "Земля Звіринця в Києві загалом, де повинні провести метрополітен, найбільш підходить до цього будівництва. Київ стоїть на горах і рівнинах, які зробила сама природа, і метрополітен, що виходить із тунелю-пагорба і знов заглиблюється в тунель, буде перевозити всіх і все з Бессарабки на Деміївку, із Звіринця на Лук'янівку, з Набережної чи Прорізної на Задніпровські Слободки", – подавала того року газета "Відродження" інтерв'ю міністра уряду Михайла Чубинського. Запустили метрополітен у жовтні 1960-го. За час існування перейменовані 14 станцій, переважно 1993 року – коли замінили радянські назви, як-от "Жовтнева", "Піонерська", "Комсомольська", "Ленінська". Остання, яка тепер називається "Театральна", досі оформлена цитатами з Володимира Леніна. "Майдан Незалежності" перейменовували двічі, разом із відповідною площею: до 1977 року це була "Площа Калініна", а до 1991-го – "Площа Жовтне­вої революції". Останньою перейменували 2011-го станцію "Республіканський стадіон" на "Олімпійську".

Станції Київського метрополітену також мають неофіційні назви. "Майдан Незаможності" – "Майдан Незалежності", "Нявки" – "Нивки", "Жлоболонь", "Рогань" – "Оболонь", "Майдан Левка Дебелого" – "Площа Льва Толстого".

В Італії та Іспанії назви станцій метро продають великим брендам. Так уже зробили в Мадриді – там одна з гілок має назву мобільного оператора Vodafone. Станція "Соль" на ній тепер – "Соль Водафон". Компанія також придбала одну з центральних станцій римського метро – "Терміні" за 1 млн євро. Ще дві станції в місті – "Спанья" і "Барберіні" – перейменують відповідно у Armani и Coca-Cola. У вересні про подібний проект оголосила й Барселона.

Привидами називають неді­ючі станції метро. У Парижі більшість із них виникли 1939 року, коли Франція вступила в Другу світову війну. Працівників метрополітену мобілізували, й обслуговувати станції не було кому. Частину з них по війні так і не відкрили. Найбільше станцій-привидів у Лондоні – 25. У Києві таких дві – недобудовані "Львівська брама" між "Лук'янівською" і "Золотими воротами" та "Теличка" – між "Славутичем" і "Видубичами".

Найбільше станцій-привидів у Лондоні –  25. У Києві таких дві – недобудовані "Львівська брама" й "Теличка"

Метрофілами називають тих, хто любить метро – збирає інформацію про історію підземки, фіксує зміни в рухо­мому складі, досліджує особливості станцій. Метрофоби – ті, хто уникають користуватися підземним транспортом. У метрополітені їм стає зле – виникає паніка, пришвидшується серцебиття, трапляються напади задухи. Це можливо з двох причин, свідчать лікарі. По-перше, як один із проявів клаустрофобії – страху замкнутих приміщень. По-друге, справді тиск, особливо на глибоких станціях, інший, а доступ свіжого повітря обмежений – це можуть відчувати люди зі слабкою серцево-судинною або дихальною системою.

Зацепер – так на жаргоні називають тих, хто катається на кріпленнях між вагонами потягів метро.

Осія – людина, що заштовхує пасажирів у переповнені вагони потягів метро. Така посада є в Токійському метрополітені, найбільшому в світі за кількістю пасажирів – 3,174 млрд на рік.

"Метро" на кримінальному жаргоні – підкоп

Наркомани кажуть "метро" на вени під пахвами та ранки від уколів, що довго не заживають.

АНЕКДОТИ

Чоловік приходить на роботу, розповідає колезі:

–?Я півгодини тому в рай потрапив. Уяви: ліворуч до мене тулиться розкішна брюнетка, моя рука на дупі блондинки, а щокою я притиснувся до грудей рудої красуні. І мене несе вгору…

–?А світло наприкінці тунелю перед цим бачив?

–?Бачив.

–?І як ти вижив?

–?Та я вже звик. Щодня в метро в годину пік їжджу.

Сьогодні в метро бачив дівчину на восьмому місяці вагітності, милостиню просила. Так шкода її. Уже третій рік через цю станцію на роботу їжджу – вона так за цей час і не змогла народити.

Зараз ви читаєте новину «Метро». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути