Ексклюзиви
понеділок, 21 квітня 2025 23:33

Гнилі зуби дракона

Хто наживається на оборонних спорудах

Мріючи про мир, Україна й сьогодні, й завтра має захищатися від агресивного сусіда. Одним з елементів цієї безпеки є оборонні споруди. Зокрема й так звані зуби дракона, які мають зупинити танкові підрозділи ворога. Держава витрачає на це сотні мільйонів гривень. Тож важливо знати, наскільки ці зуби міцні, а кошти виправдані. "Країна" переконалася, що проблеми з цим досить серйозні, й відстежила, хто та як на цьому заробляє

На початку березня військова частина з Чернігова оголосила два тендери на 274 млн грн для виготовлення та постачання конструкційних матеріалів. За умовами першого тендера на 96 млн грн, до одного з міст Харківської області до кінця травня мають доправити майже 54 тис. захисних споруд у вигляді залізобетонних пірамід. Саме тих, які зазвичай називають зубами дракона. За умовами другого тендера на 178 млн грн, 125 тис. залізобетонних пірамід трьома партіями мають доправити на Дніпропетровщину.

Автор: Командування об’єднаних сил ЗС України
  Фортифікаційні споруди в Богодухівському районі Харківської області
Фортифікаційні споруди в Богодухівському районі Харківської області

На перший тендер відгукнулися п'ять компаній – три заводи залізобетонних виробів із різних регіонів України та два товариства з обмеженою відповідальністю з харківською пропискою. Кого обирає військова частина?

Поки що збережемо інтригу. Із заводами все більш-менш зрозуміло, тож розкажемо про два згадані ТОВ, щоб читач краще уявив усіх дійових осіб та виконавців.

Добре бути третьою особою

Перша фірма – ТОВ "АСКБ", зареєстрована майже 10 років тому. Але ­2024-го її доходи зросли двадцятикратно порівняно з попереднім роком. А все завдяки тому, що компанія, як кажуть, сіла на бюджет, почавши заробляти саме на виготовленні оборонних споруд на замовлення державних установ. "Заробляння" одразу привернуло увагу правоохоронних органів: у червні Головне управління Нацполіції в Донецькій області зареєструвало кримінальне провадження через зловживання службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки. У поле зору поліції потрапили шість договорів ТОВ "АСКБ" на 31,8 млн грн, підписаних 2024-го з однією з військових адміністрацій, декількома міськрадами та двома комунальними автопідприємствами Донецької області. Під час досудового розслідування встановили, що посадові особи держустанов Донеччини й допустили згадане "зловживання службовим становищем" в інтересах третіх осіб, тобто ТОВ "АСКБ". Ідеться про те, що фортифікаційні споруди закуповували без торгів через систему Prozorro. Замовники укладали договори з підприємцями і вже потім оприлюднювали інформацію. Досудове слідство, зокрема, відстежило, що купували зуби дракона за завищеними цінами. Тому Заводський районний суд Кам'янського у вересні заарештував частину майна компанії, а саме декілька захисних споруд, які правоохоронці вважають неякісними, та відправив на судову будівельно-технічну експертизу. Рішення в цій справі ще немає, і "АСКБ" теоретично може брати участь у тендерах. Але військові мали б задуматися: чи не ризиковано їм мати справу з таким виробником оборонних споруд?

Друга фірма – ТОВ "Буд-Техпром", зареєстрована в лютому 2024-го. В її штаті 13 працівників. Дмитро Косотухін – і директор, і бухгалтер, і власник. Із тендерних документів випливає, що "Буд-Техпром" збирається виготовляти зуби дракона фактично просто неба – як виробничий майданчик заявлено старий цех та автостоянку будкомпанії.

Філігранна робота – обійти конкурента на одну гривню

Повернімося до наших тендерів. У першому перемогло ТОВ "Буд-Техпром", у другому – ТОВ "АСКБ". І цікаво, як це відбулося. У першому тендері харківські товариства зіграли в демпінг та спаринг. Що наштовхує на цей висновок? Якщо заводи з виготовлення залізобетону знизили ціну замовлення в межах кількох відсотків від стартової, то два ТОВ знизили ціну майже на третину і зробили це практично синхронно – до 64 млн грн.

Можете зауважити: хіба це погано, коли ціна відчутно знижується, а держава економить? Звісно, якщо йдеться справді про економію. І немає ризику, що під загрозою буде якість робіт, та ще й у такій критично чутливій сфері, як захист держави. "Країна" запитала у представників двох із трьох заводів-виробників: чи можна виготовити якісну продукцію за таку ціну? На що отримала чітку відповідь: "Ми за таке ніколи не взялися б. Це нереально й безвідповідально".

Це якщо про демпінг.

Тепер про спаринг. Уявляєте, при тому, що ціна впала із 96 до 64 млн грн, різниця в ціні між пропозицією "Буд-Техпром" і "АСКБ" становить аж… 1 грн. Хіба не магія, коли уявити, що фірми ніяк не узгоджують своїх дій і ось так, з точністю до копійок, конкурують та змагаються?

Але от факт, що ставить під сумнів магію і свідчить про дещо інше: в березні 2024-го та сама військова частина оголошувала тендер на ті самі зуби дракона на 78,7 млн грн. Переможця так само обрали з двох фірм, і різниця в їхніх пропозиціях становила так само 1 грн. І знаєте, хто став переможцем? ТОВ "Буд-Техпром". Його ціна становила 78 796 799 грн. Хто програв? Так, ТОВ "АСКБ", з ціною 78 796 800 грн. Ну хіба не філігранно зіграно? Є ще одна промовиста подробиця: "Буд-Техпром" виграв цей тендер уже за місяць після реєстрації.

"Буд-Техпром" і "зуби" на Харківщині

Тепер детальніше про другий тендер. Якщо в першому не перемагає жодне з профільних підприємств, а стає переможцем скромне ТОВ "Буд-Техпром", то на тендер з удвічі більшою сумою, 178,7 млн грн, заходить тільки один учасник – ТОВ "АСКБ". І зрозуміло, перемагає.

Перемагає той, кому треба

Чи не дивно, що жоден із потужних заводів – учасників першого тендера, наприклад відомий у країні Завод залізобетонних конструкцій імені Ковальської, не відгукнувся на це замовлення? Адже залізобетон це, так би мовити, їхній хліб, єдиний спосіб заробітку. Тож хоча б у одного з трьох заводів міг виникнути інтерес, тим паче документи в усіх були готові. Як бачимо, не виник. "Країна" поговорила з виробниками, й усі вони назвали причиною своєї відмови неможливість за два тижні якісно виготовити й доправити першу партію 41 тис. захисних споруд і наступні партії в такому ж темпі. Але "АСКБ" це, бачимо, аніскільки не збентежило. У кращому разі, можливо, у фірми вже є виготовлені захисні споруди. Адже основним видом діяльності "АСКБ" вказано гуртову торгівлю будматеріалами. А в гіршому? Під серйозним сумнівом за умови двотижневого терміну буде слово "якісно", на якому наголошували ті, хто спеціалізується на залізобетоні.

Такою от банально знайомою видається в підсумку картина: в одному тендері маєш спаринг-партнера, який програє тобі 1 грн, в іншому – відходиш убік і перемагає той, кому треба.

Додамо, що "Буд-Техпром" має свій бекграунд в історії з виготовленням залізобетонних конструкцій для захисту української землі. У січні 2025-го екскомандувача Сил територіальної оборони та двох його підлеглих затримали за підозрою в недбалості, через яку ворог зміг захопити частину Харківщини у травні 2024 року. Арешт викликав хвилю обурення серед військових, які вважають підозри необґрунтованими і кажуть, що причина – в катастрофічному браку бійців, а головне – в неготовності укріплень на Харківщині. Але до чого тут "Буд-Техпром"?

Просування російських окупантів у перші дні травневого наступу 2024-го відбулося стрімко, незважаючи на нібито готові фортифікації. Лише за кілька тижнів ЗСУ кривавими зусиллями вдалося стабілізувати фронт, тоді й розпочався "розбір польотів". Тимчасова спеціальна комісія Верховної Ради з вивчення ситуації зі зведення фортифікацій на Харківщині з'ясувала багато цікавого. Зокрема те, що з початку 2024 року Харківська обласна військова адміністрація без проведення тендерів уклала договори на будівництво фортифікаційних споруд на понад 4,5 млрд грн. 29 договорів на 545 млн грн у лютому-квітні 2024-го з мало кому знайомим ТОВ "Тех-Інком". Компанія має юридичну адресу, але невідомо, де її виробничий майданчик. А ще важливіше: хто нею володіє. На той час підприємством володіла цивільна дружина віцемера Харкова з питань забезпечення життєдіяльності міста й депутата Харківської міськради Андрія Руденка. А основною компанією, через яку гроші за договорами з "Тех-Інком" ішли куди треба, стало вже знайоме нам ТОВ "Буд-Техпром".

29 березня 2024 року компанія отримує статус платника податків, відкриває рахунок у банку й одразу отримує на нього майже 4 млн грн авансу. Головне управління ДПС у Харківській області відмовилося реєструвати податкову накладну на цей платіж: податківці запідозрили недійсність і нікчемність укладених договорів, за якими перерахували кошти. Але довести це не змогли, бо податківці чомусь у суд не прийшли й не надали "доказів наявності ознак фіктивності в діяльності ТОВ "Буд-Техпром".

Такий от не зовсім хепіенд, якщо йдеться про безпеку країни й витрачання бюджетних коштів. "Тех-Інком" сховав власників – після гучного скандалу цивільна дружина віцемера вже не володіє фірмою. А "Буд-Техпром" продовжує успішно освоювати сотні мільйонів бюджетних коштів.

Тож військовим командирам, людям, які захищають країну, – судові процеси, а тим, хто "косить бабло", – можливості косити його й далі?

P. S. Аналіз судових документів показує: зловживання на тендерах на виготовлення захисних споруд є не тільки на Харківщині. Кримінальні справи є по оборонних спорудах у багатьох регіонах. У більшості випадків у зв'язку з державною таєм­ницею, назви компанії, які недобросовісно виконують замовлення, не оприлюднюються. Тим важливі­ше досліджувати тих, чия праця на захист держави є сумнівною.

Передплатити журнал "Країна"

Зараз ви читаєте новину «Гнилі зуби дракона». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути