Ексклюзиви
Понеділок, 25 листопада 2019 10:38

Застрелили українського художника

Застрелили українського художника
Доля більшості картин Миколи Івасюка невідома Фото: ridna.ua

Українського художника Миколу Івасюка розстріляли чекісти у Жовтневому палаці в Києві 25 листопада 1937-го. Звинуватили у співпраці з німцями.

Довгий час живописець проживав та працював на Буковині. У 1926-му отримав запрошення переїхати до УРСР. Прийняв його, попри пораду свого учня Євсевія Ліпецького цього не робити. Мав малювати революційні картини. Згодом, митця-баталіста почали піддавати критиці за "буржуазні ухили" в мистецтві та націоналізм. Перестали робити замовлення та згадувати його ім'я.

В результаті, у період Великого сталінського терору, чекісти увірвалися в київське помешкання на Шевчен­ка, 4/10, вчинили безлад, але ніяких доказів "злочинної діяльності" не знайшли. Попри це, художника взяли під варту та доправили до Лук'янівської в'язниці.

Шили співпрацю з німецькою розвідкою та гетьманською агентурою. Казали, що утримував для її представників явочні квартири. Підсилило підозри й буковинське походження Івасюка, навчання у Відні та дружина - німкеня. Не забули згадати і підготовку серії поштових марок для Директорії УНР.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Радянський Союз прибув, щоб поліпшити своє матеріальне становище

Вирок ухвалили 14 листопада 1937-го. На ньому було написано: "Розстріляти. Особисто належне йому майно конфіскувати". Фатальний постріл здійснили у приміщення палацу. Тіло, разом із сотнями інших українців вивезли до Биківнянського лісу.

Протягом життя Івасюк створив понад 500 художніх шедеврів, значну їх частину присвятив козацькій тематиці. Зараз в Україні збереглося близько 20 картин художника. Найвідомішою є "В'їзд Богдана Хмельницького до Києва", яка розповідає про події грудня 1648 року. Митець працював над нею близько 40 років.

Український живописець Олександр Мурашко загинув у Києві на Дорогожицькій вулиці в садку будинку №18 від пострілу в потилицю 14 червня 1919-го. Радянська преса писала, що "був пограбований і забитий бандитами".

Зараз ви читаєте новину «Застрелили українського художника». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

1

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 88
Голосування 3 жовтня, "Динамо" - "Шахтар". Як закінчиться матч?
  • 1) перемогою "Динамо"
  • 2) нічиєю
  • 3) перемогою "Шахтаря"
Переглянути