Середа, 05 червня 2019 17:55

Червона лінія

"Ми окреслюємо перелік можливих "червоних ліній", – йдеться у заяві представників громадянського суспільства до президента України Володимира Зеленського, оприлюдненій 23 травня. – Перетин цих "червоних ліній" буде індикатором того, що президент не прагне справжніх демократичних змін, не хоче постання чеснішого і відповідальнішого урядування, хоч обіцяв це під час виборів".

Серед вказаних пунктів: проведення референдуму щодо формату переговорів із Російською Федерацією або принципів мирного врегулювання, виконання ультимативних вимог держави-агресора або досягнення компромісів із Кремлем, перегляд законів про мову та декомунізацію.

Документ підписали кілька десятків осіб і громадських організацій, зокрема дипломат Данило Лубківський, актриса Ірма Вітовська, Український католицький університет. Список оновлюється

Червона лінія – критична межа терпіння. Позиція, при порушенні якої одна зі сторін діалогу відмовляється від будь-якої підтримки опонента. Зазвичай "червона лінія" обумовлюється заздалегідь.

"Розуміння того, чим був Голодомор, – це ще одна "червона лінія", яка назавжди розділила Україну і Росію, організаторів голоду і жертв, окупантів і окуповану територію, метрополію і колонію, – йдеться у колонці журналіста 52-річного Віталія Портникова, написаній восени 2018-го. – Голод – це шок, це втрата національної пам'яті, це зміна демографічної ситуації у "зачищених" районах. Це імперська політика, дбайливо обгорнута у червоний прапор. Саме тому їм набагато легше сказати, що "нас усіх в Радянському Союзі морили голодом більшовики", ніж визнати, що у Москві вирішили знищити українське село".

 

По Червоній річці – латиною Рубікон – проходив кордон між Галлією і Римською імперією. Тепер це територія Італії. Водойма отримала на­зву через рудий колір води. 49 року до нашої ери римський полководець Гай Юлій Цезар завоював Галлію і повертався додому. Перед кордоном мав розпустити військо – цього вимагав закон. Цезар показово перейшов річку разом із солдатами, чим спровокував громадянську війну.

– Alea iacta est! – Жереб кинуто! – промовив тоді полководець.

Він розбив армію сенату і став диктатором Римської імперії. Словосполучення "перейти Рубікон" і "жереб кинуто" відтоді означають: наважитися на рішучий вчинок, пройти точку неповернення.

The Thin Red Line – "Тонка червона лінія" – англійський фразеологізм, що означає відчайдушну оборону з останніх сил.

Вираз виник під час Кримської війни 1853–1856 років. У бою під Балаклавою шотландські піхотинці-горяни зазнали значних втрат. Щоб закрити весь фронт під час атаки 2,5 тис. російських козаків, генерал-майор Колін Кемпбел (1792–1863) наказав 200 воякам вишикуватися в шеренгу по два солдати – хоч військовий статут вказував, що повинно бути чотири ряди. Шотландці витримали натиск. Вони були в мундирах червоного кольору.

Джеймс Джонс (1921–1977) написав однойменний роман. Дія відбувається на острові Гуадалканал під час Другої світової війни, головні герої – американські солдати. За мотивами цього твору знято два художні фільми.

Договір "Червоної лінії" підписали партнери Турецької нафтової компанії 1928 року. Розподілили місця видобутку нафти на Аравійському півострові, який донедавна належав Османській імперії.

Британський підприємець вірменського походження Галуст Гюльбенкян (1869–1955) позначив межі на карті червоним олівцем. Імовірно, зробив це неумисно – просто не мав під рукою іншого. Чотири компанії отримали контроль над 95% тутешньої нафти. Гюльбенкяну дісталися 5% із правом негайно продавати її Франції за готівку. Це дало йому змогу стати одним із найбагатших людей світу.

– Краще мати маленький шматок великого пирога, ніж великий – малого, – говорив він.

Червона лінія розділяла хокейний майданчик на дві половини. Наносилася на лід фарбою, мала ширину 30 см. Ближче до лінії воріт накреслювали синю лінію. Передача шайби з-за меж синьої лінії далі червоної була заборонена.

1998 року Міжнародна федерація хокею скасувала червону лінію. Так стало недійсним і правило "пасу через дві лінії". Це дало можливість підвищити результативність ігор. Сьогодні багато діячів пропонують повернути межу.

– Це було б доречно, – вважає колишній гравець збірної СРСР Ігор Ларіонов, 58 років. – Тренери і гравці мусили б діяти правильніше. Не виходити із зони довжелезним пасом, під який треба тільки підставити ключку, як зараз багато хто робить.

Червоні лінії – у містобудівній документації це спеціальні позначки, які показують межі територій із різним цільовим призначенням. Скажімо, де закінчується вулиця і починається місце будівництва. Так вказано в Законі України "Про регулювання містобудівної діяльності", прийнятому 2011-го.

Червоним кольором позначається на схемах Святошинсько-Броварська лінія Київського метрополітену. Вона – найстаріша у системі підземки. Відкрита 6 листопада 1960 року. Спочатку налічувала п'ять станцій, кінцеві – Вокзальна та Дніпро. Сьогодні має 18 зупинок. Планують продовжити її до житлового масиву Новобіличі. Діють ще дві лінії – зелена й синя.

Зазвичай червоним кольором позначали першу лінію метро в СРСР та пострадянських державах – як от Холодногірсько-Заводську в Харкові та Центрально-Заводську в Дніпрі. В інших країнах такої традиції немає. Найстаріша лінія метро в Лондоні – рожева, а в Будапешті – жовта.

"Червона лінія. Університетські бувальщини" – збірник оповідань Романа Офіцинського, 50 років. Автор – доктор історичних наук, завідувач кафедри історії Ужгородського університету.

Уривок з книги:

"Знімай штани!" – командує велелюбний професор студенту-заочнику при зачинених дверях чоловічого туалету. Прилаштовує причандалля до юначих сідниць і шкварить. Або ж стає на коліна і, крекчучи, смокче фалічну цукерку в студента".

Видання презентували восени 2018-го. Через місяць Офіцинського звільнили з роботи.

"Вважаємо, що подібний виклад матеріалу є неприпустимим для на­уково-педагогічного працівника вищого навчального закладу", – йдеться у рішенні засідання вченої ради.

"Вакханалія, яка розгорнулася навколо художньої книги, тільки підтвердила моє припущення, що все написане – правда", – коментує адвокатка Ірина Панова.

Зараз ви читаєте новину «Червона лінія». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 2367
Голосування Чи потрібно відновлювати постачання води з Дніпра в окупований Крим?
  • Ні. Окупанти повинні самотужки забезпечувати окуповану територію
  • Так. Там також живуть люди
  • Потрібно воду продавати задорого
  • Ваш варіант (у коментарях)
Переглянути
Погода