Серед сленгу українських військових є десяток термінів, що позначають зброю. Більшість назв походять від абревіатур, якими її іменують конструктори
- Одним із феноменів війни є те, що вона вплинула на мову, - каже координатор ініціативи "Повернись живим" 35-річний Віталій Дейнега. - Слова, які використовують звичайні люди і військові, мають зовсім різне навантаження. Як от "карандаш" на позначення ракети з "Града". А от називати кулемет "покемоном" почали вже під час війни на Донбасі.
"Ксюха" - АКС-74У, "автомат Калашникова складний зразка 1974 року укорочений". Через незвичний вигляд серед радянських військових також мав прізвиська "обрубок", "недопалок", "сучка". А ще - "плювалка", бо швидко перенагрівався.
"Дашка" - станковий кулемет Дегтярьова-Шпагіна, скорочено ДШК. Розроблений перед Другою світовою війною для Червоної армії. Первісне призначення - знищення літаків противника на висоті до 1,5 км.
Під час війни на Донбасі українські військові використовують ДШК для оборони блокпостів і опорних пунктів. Волонтери створили на базі ДШК великокаліберну снайперську гвинтівку. А інженери спецпідрозділу "Хорт" розробили для кулемета глушник-полум'єгасник.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Енеїда" Котляревського викрила російські байки щодо української мови
"Покемон" - кулемет Калашникова модернізований, скорочено ПКМ. Виготовляється, зокрема, на київському заводі "Маяк". Абревіатура співзвучна з назвою героїв популярного наприкінці 1990-х японського мультсеріалу - кишенькових монстрів покемонів.
"Улітка" - барабанний магазин від ручного кулемета Калашникова РПК. Отримав назву через форму, що нагадує хатинку равлика. В інтернеті можна придбати "улітку" за 3-4 тис. грн.
"Куплю магазин "улітку" для РПК сину в зону АТО. Заздалегідь усім вдячний", - таке оголошення повісив на форумі Reibert.info користувач Kentoukladchik у жовтні 2015-го.
"Весло" - снайперська гвинтівка Драгунова, скорочено СВД. Таке прізвисько отримала через характерну форму приклада. Інша назва - "батіг", від звуку в момент пострілу.
Повну версію матеріалу читайте у журналі "Країна" № 35 від 12 вересня.
Коментарі