Двох поросят 79-річний Михайло Левченко із села Лісове Тальнівського району на Черкащині купив на початку травня.
— Льошка набрала десь кілограмів 80 зараз. А кабанчик — цілий центнер. У липні він був захворів. Я вже думав, загине, — розповідає господар. — Цього року було сутужно. За літо в нашому селі випав один дощ, у червні. Бур"янів немає. А без нього свині скучають, не їдять. Я посіяв люцерну, рвав їм кропиву.
Далі годуватиме гарбузами, картоплею та буряками. Здати перекупникам планує до кінця року. Навесні свиней скуповували по 9–10 грн за 1 кг живої ваги. У серпні — на початку вересня по 16.
Підвищені закупівельні ціни триматимуться недовго, переконаний Василь Баранюк, 61 рік. Він керує сільгосптовариством "Папужинці", де відгодовують 550 свиней.
— Цього тижня мені дзвонив заготівельник. Пропонував уже 15 гривень за кіло живою вагою. Ми підрахували прибутковість свинарства за минулий рік. У нас це шість відсотків річних, менше за банківські вклади, – говорить Василь Олександрович. — Свиней нема чим годувати. Бо корми й пальне подорожчали більш як удвічі за цей рік.
СТІЛЬКИ голів свиней на сьогодні тримають в Україні, порахував Держкомстат. Це на 12% більше, ніж минулого року.
На фермах відгодовують 3,6 млн голів. Населення тримає 4,8 млн.
Свинину в напівтушах українські м"ясопереробники продають оптом по 25,5–26 грн за кіло.
Це дорожче за свинину найвищої якості в Європі. Напівтуші з Німеччини та Польщі в Україні продають по 23 грн/кг.
— Більшість нових свиноферм в Україні збудовані нещодавно на кредити. Високі проценти компенсують за рахунок цін. У європейців є відпрацьована технологія, кредити давно повернули. Задовольняються скромнішою дохідністю, — каже Єлизавета Святківська, 32 роки, експерт Українського клубу аграрного бізнесу. — Великі тваринницькі комплекси, де відгодовують до 10 тисяч свиней, вирощують фураж на власних полях. Тому не залежать від ринкових цін на зернові. А от селянам доведеться купувати корми дорожче. Тому немає сенсу перетримувати свиней. Кабана вагою понад центнер краще здати зараз. Корми обійдуться дорожче.
Цього року імпорт скоротили на третину. Якщо ж оптові ціни на свинину зростатимуть і далі, більше м"яса завозитимуть з-за кордону. Закупівельні ціни почнуть падати.
Коментарі