Жителька міста Канів Черкаської області Олена Котляренко, 27 років, натрапила на об"яву про вільні вакансії. Це соціальний проект зі сприяння населенню у працевлаштуванні "Про Труд", писали в місцевій газеті. Його створили за європейським досвідом для сприяння в пошуках роботи. Спеціалісти контакт-центру допомагають скласти резюме. Потім розсилають його в понад сотню кадрових агенцій країни.
Олена подзвонила з домашнього телефону у вересні. Її розпитали про освіту, досвід, здібності та побажання.
— Дівчина на тому кінці проводу люб"язно спілкувалася, — каже вона.
За тиждень Олена отримала рахунок за телефон. З"ясувалося, що кожні 12 с розмови з представниками "Про Труд" коштують 3 грн. Жінка говорила 4 хв. Тому треба заплатити 60 грн. Хоча досі жоден роботодавець їй не дзвонив.
В об"яві були вказані номери мобільного телефону та короткий номер 281. "ГПУ" зателефонувала до контакт-центру. Однак оператори не дали жодних пояснень. Контакти свого керівництва також не повідомили. Порадили написати запит на абонентську скриньку, вказану в об"яві.
з вами довго поговорять по телефону, щоб зняти якнайбільшу плату
— Нині побільшало безробітних, тому з"явилося чимало охочих заробити на них, — пояснює Максим Бойко, 30 років, з юридичної фірми "Ліга", що в Черкасах. — Найпоширеніші способи шахрайства — передоплата за працевлаштування, телефонні обмани. Шахраї маскуються під агенцію з працевлаштування.
— Уважно читайте об"яви. Зверніть увагу, чи вказано вартість дзвінка. Якщо так — з вами лише чемно й довго поговорять по телефону, щоб зняти якнайбільшу плату. Добропорядні роботодавці завжди вказують свою адресу і стаціонарні номери телефонів. Якщо в оголошенні лише мобільні або номери, що починаються на 0-700 чи 0-900 — краще не дзвонити.
Приватні агенції з працевлаштування повинні мати ліцензію про надання таких послуг. Її видає Мінпраці.
— Не говоріть багато по телефону. Краще завітайте до центру зайнятості, заповніть анкету, прогляньте вакансії. Заразом попитайте ліцензію. Серйозний роботодавець не наймає людей позаочі.
Якщо вартість дзвінка не вказана в оголошенні, а гроші зняли, ошукана особа може написати заяву в міліцію, подати позов про відшкодування, каже Бойко.
— Стягування плати без попередження вважається здирництвом або шахрайством. Але зазвичай організатори таких акцій вказують вартість дзвінка. Як правило, дрібним шрифтом унизу оголошення. Або в рухливому рядку на телеекрані. Розмір літер та швидкість рядка законами не прописані. А клієнта формально вважають попередженим. Тоді жодних претензій не пред"явиш.
Як розпізнати шахраїв:
— приховують адресу, імена керівників фірми. В оголошенні вказують лише номер телефону, електронну адресу або абонентську поштову скриньку;
— стягують плату за телефонні дзвінки;
— обіцяють вищу за середню в галузі зарплату;
— вимагають завдаток або передплату за послуги
Коментарі