— В Україні постійно зростає собівартість продуктів. Основні причини — знецінення гривні й підвищення зарплат, — каже директор асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко, 43 роки.
— Якщо національна валюта не зміцниться, то запланована інфляція в дев'ять відсотків перетвориться на 12 або 15. Продукти подорожчають щонайменше на 12 відсотків. А деякі — на 20–25.
Торік в Україну завезли більше імпортних продуктів. 2018-го їх кількість зросте?
— Почали завозити більше риби, бо є попит. Вона не така дорога, як м'ясо. Тому її частіше купують. Зросла кількість сирів із Польщі й Нідерландів. Зараз у магазинах представлено трохи більше 10 відсотків закордонних продуктів. Імпорт зростатиме.
Чому польські сири дешевші, ніж вітчизняні?
— У Польщі багато молока, а в нас його бракує. Молочних продуктів завозитимемо ще більше. Щоправда, Держпродспоживслужба, яка контролює якість, виявила чимало порушень із боку польських виробників.
Є претензії до якості наших продуктів?
— Так. Виробники намагаються зробити товар дешевшим. Через це страждає якість. Цього року Держпродспоживслужба отримала додаткове фінансування. Зможе активніше проводити перевірки. Це позитивно вплине на якість продуктів, товарів і послуг.
Як можна знизити ціни?
— По-перше — потрібно підтримувати конкуренцію. Наприклад, у Німеччині за рахунок великої кількості торгових мереж, оптових продавців, виробників, імпортерів, товари коштують дешевше.
По-друге — необхідно поступово знижувати податок на додану вартість для харчів. З 20 відсотків перейти на 15, потім — на 10. В Україні це можливо зробити.
Коментарі