"Чимало селян увесь час скаржаться, що корів тримати невигідно. А я скажу так: якби було невигідно, ніхто б їх не тримав. Давно пустили би під ніж", — переконаний 50-річний Віктор Василенко із села Заячківка Христинівського району Черкащини.
Минулої суботи о 6.30 він здає вечірній та ранковий надої, 122 л. Бідони привіз мотоциклом із коляскою на приймальний пункт місцевого сільгосппідприємства. Інші селяни доправляють велосипедами та легковиками. У приймальному пункті стоїть холодильний агрегат. Через сітку в нього заливають молоко.
Марина Пахоменко обліковує продукцію. Господарству молоко здають 44 родини. З ними розраховуються тричі на місяць. Приймають по 2 грн/л.
— Ціни, може, й низькі. Але господарство нам задешево продає корми. Силос я виписувала по 25 гривень за тонну. А на базарі ціна — 180 гривень. А от жом, буряки купую за звичайною ціною. Нічого. Вже весна, корова піде на пашу, — каже селянка Марія.
Щоранку вона привозить 30 л молока. Має 1,8 тис. грн на місяць.
— Зараз мляво здають, — говорить приймальниця. — Притримують трохи, вивозять сир та сметану на базар. Зазвичай 800–900 літрів щодня від людей маємо.
У господарстві "Заячківка" понад 300 корів. Щоранку по продукцію приїздить машина з Білоцерківського молокозаводу. Забирає молоко із ферми та здане селянами. Разом близько 4,5 т. Із господарством молокозавод розраховується за вищими тарифами. Але називати цифри відмовляються. Комерційна таємниця, каже керівник господарства.
— Ціни різні, як із ким домовимося. Узимку приймали в межах чотирьох гривень за літр. Тепер трохи більше трьох гривень. Оплата залежить від жирності та способу доїння, — кажуть неофіційно на київському молокозаводі N3.
Віктор Василенко тримає вдома три корови. Працює зоотехніком у господарстві "Заячківка". За місяць отримує за молоко понад 7 тис. грн.
СТІЛЬКИ дійних корів пустили під ніж із 2009 року. Поголів"я зменшилося до 2,7 млн. Такі дані Мінагрополітики на 1 березня цього року.
Ціни зростуть на 20 відсотків
Протягом 2009–2010 років закупівельні ціни на молоко зросли майже втричі. Цьогоріч приймають у середньому по 3,17 грн/л.
— Це вже європейська ціна. У країнах Євросоюзу тонна молока коштує 270 євро. Це близько 3 гривень за кілограм, — каже експерт Інна Ільєнко, 25 років, з Українського клубу аграрного бізнесу. — Молокопереробним підприємствам бракувало сировини, тому платили дорожче. Тепер продукції стало більше, і вони знижують ціну. З кожним тижнем вона падає.
Проте роздрібні ціни на молоко в крамницях, імовірно, зростуть на 10–20%, припускає експерт.
— Це станеться, якщо введуть новий механізм державних дотацій виробникам. Через це зупиниться дія закону "Про внесення змін до деяких законів України щодо підтримки агропромислового комплексу в умовах світової фінансової кризи". Він передбачав дотації за молоко. Тепер їх може не бути.
Коментарі