Пʼятниця, 06 грудня 2019 06:06

Кіловат електроенергії має коштувати 2,5 гривні

Автор: підготувала Маргаріта ДИКАЛЮК
 

Міністерство енергетики й захисту довкілля пропонує відмовитися від пільгового тарифу на електроенергію для населення. Спочатку ціни можуть зрости для споживачів, які використовують щомісяця понад 500 кВт. Згодом — для решти.

— Електроенергія в Україні почала дорожчати з квітня 2015-го. Це тривало два роки. З того часу й досі українці, які споживають менше 100 кіловат за місяць, платять 90 копійок. Якщо використовують більше, то кіловат обходиться в 1,68 гривні, — говорить 39-річний Юрій Корольчук, експерт Інституту енергетичних стратегій. — За останні два роки вартість виробництва електроенергії зросла. Витрати на видобуток вугілля, зарплати шахтарям теж збільшилися. Зараз економічно обґрунтована ціна становить 1,3–1,4 гривні при споживанні до 100 кіловат. Якщо більше — 2,5 гривні. Тому поступово тарифи на електроенергію мають зрости до цього рівня. Безумовно, буде частина населення, яка не зможе без державної допомоги оплатити рахунки. Сьогодні така ситуація з газом і опаленням. Українці заборгували за них понад 40 мільярдів гривень. Борги за електроенергію становлять 5 міль­ярдів.

Раніше діяв пільговий тариф при споживанні не більше 150 кіловатів на місяць. Близько 60 відсотків домогосподарств вкладалися в цю норму. На останньому етапі подорожчання пільговий тариф знизили до 100 кіловатів. І зараз чиновники кажуть, що саме стільки електроенергії щомісяця використовують 70 відсотків українців. Насправді, в цю норму вкладається менш як третина.

Водночас, із липня в Україні запрацював ринок електроенергії. В таких умовах не мають діяти пільгові тарифи. Кому продавати дорожче, а кому — дешевше, повинен вирішувати постачальник. І ті, хто купує більші обсяги, мають, навпаки, платити менше. Адже що більше транспортує постачальник, то менші затрати на доставку.

В уряді пропонують насамперед підвищити ціни для тих, хто використовує понад 500 кіловатів щомісяця. Отримані гроші направити на фінансування "зеленого тарифу". За ним держава купує за завищеною ціною у приватних осіб та підприємств електроенергію, вироблену з альтернативних джерел — вітер, сонце. Відповідний законопроект розробило Міністерство енергетики і захисту довкілля. Якщо електроенергія подорожчає, то на програму зможуть брати не більше 10 відсотків тарифу. Цього замало. Та й люди не захочуть платити додаткові кошти за електроенергію, навіть якщо вона відновлювальна. І будуть праві. Адже більшість навіть не знають, для чого треба сонячні чи вітрові електростанції. І чому їх потрібно фінансувати зі своєї кишені.

У Європі пішли іншим шляхом. Там споживачі обирають, яку електричну енергію купувати. Ті, хто хоче підтримувати шахтарів і видобуток вугілля, перевагу віддають тепловій. Інші — відновлювальній. Остання коштує дорожче. Однак держава таким споживачам пропонує пільги на газ. Або знижки на заміну вікон на енерго­ефективні. "Зелений тариф" у Європі переважно фінансує бізнес, а не побутовий споживач.

— З наступного року уряд пропонує продавати електроенергію по 1,68 гривні домогосподарствам, які споживають до 500 кіловат. Понад цю норму коштуватиме 2,28 гривні, — каже енергетичний експерт 48-річна Марія Яковлєва.

— Таке розділення несправедливе. Зараз багато хто встановлює вдома електричні плити. Середньостатистична сім'я на приготування їжі витрачає не менше 600 кіловатів за місяць. Платить понад тисячу гривень. Родина, яка готує на газовій плиті, витрачає близько 70 гривень. Тому мають діяти різні тарифи. Так у всьому світі. В Україні модель ринку електроенергії неправильна. Тому постійно бачимо проблеми — від стрімкого підвищення тарифів до ручного управління.

Газ може подорожчати з травня

З 1 травня 2020 року ціна на газ для населення буде ринковою, заявили в Міністерстві енергетики й захисту довкілля. Доти громадяни платитимуть 4,9 грн/куб. Ціна не включає податків і витрат на транспортування палива, які для кожної області різні. Загалом це на 7% менше, ніж обходився газ минулого опалювального сезону.

— Із наступного року має діяти право імпортного паритету. Тобто споживач повинен сплачувати ту вартість газу, за якою його продають на зовнішніх ринках. Таке зобов'язання Україна взяла перед Міжнародним валютним фондом, — розповідає 39-річний Юрій Корольчук, експерт Інституту енергетичних стратегій. — Хоча в нас населення використовує переважно газ власного видобутку. Він коштує значно дешевше за імпортний. Якщо 2020-го ринок газу в Україні повноцінно запрацює, то з 1 травня паливо для населення з усіма податками коштуватиме 10 гривень за кубометр. Кількість тих, хто потребуватиме субсидії, одразу зросте. В позаминулому опалювальному сезоні таких було 6,7 мільйона. У минулому — 6,5. Це додаткове навантаження на бюджет. Навряд чи уряд піде на підвищення вартості газу. Вигадуватимуть нові програми державної допомоги. Або не підніматимуть ціну.

Зараз ви читаєте новину «Кіловат електроенергії має коштувати 2,5 гривні». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 1057
Голосування Фінальна частина футбольного Євро - головна спортивна подія 2021 року. Як виступить на турнірі збірна України?
  • 1) не вийде з групи
  • 2) дійде до 1/8 фіналу
  • 3) дійде до 1/4 фіналу
  • 4) дійде до 1/2 фіналу
  • 5) дійде до фіналу
  • 6) стане чемпіоном
Переглянути