На Рівненщині триває будівництво культурно-археологічного комплексу до 450-річчя написання Пересопницького Євангелія. До 29 серпня у однойменному селі мають звести музей, дерев'яну княжу садибу та прокласти асфальтову дорогу. Поки що проект готовий лише наполовину.
Музей будують у самому центрі Пересопниці. Над 35-метровим пантеоном робочі працюють у дві зміни. Всередині будівлі передбачені навіть житлові кімнати для археологів, які шукатимуть в селі рештки старовинного монастиря та княжих укріплень.
На місці пантеону колись стояв сільський клуб. Аварійну будівлю знесли місяць тому. Музей обійдеться державі та меценатам у 12 мільйонів гривень.
"Даю гарантію на 10 років, що нічого цій споруді не станеться. А взагалі, вона й півстоліття спокійно простоїть", - каже директор генеральної фірми-підрядника "Реноме-Євробуд" Олександр Гусарук, 41 рік. – "Зробимо оглядовий майданчик для туристів, а у вечірній час нагорі ще буде підсвітка".
На полі за пантеоном зводять дерев'яну садибу "Княже місто" площею 200 кв. м. Над її спорудженням працює 11 майстрів з лісництв північних районів області. Соснові кругляки скріплюють дерев'яними цвяхами.
"Буде все під старовину, як у Х-ХІІІ столітті. Дах житлового будиночку покриємо очеретом, а підлога буде глиняна. Ще зробимо всередині грубку, дерев'яні лавки. Біля садиби має бути дві майстерні, навколо частокіл", - показує 58-річний майстер Валентин Скуловець з села Удрицьк Дубровицького району. – "Такі будівлі досі зводять у нас на Поліссі – вони не гниють і добре зберігають тепло".
Майстри ночують у наметі біля садиби. Неподалік поставили туалет та душову кабіну.
"Разом зі мною на будівництві син та зять. Інші робітники приїхали з Володимирецького та Зарічненського районів", - додає Скуловець. – "На цю садибу піде майже 120 кубометрів деревини – спонсорська допомога від лісництв. Маємо її закінчити до кінця тижня".
До намету майстрів підходить губернатор Василь Берташ з архітекторами. Він приїхав подивитися на будівництво майбутнього комплексу. Влаштовує нараду на лавці просто неба.
"Бачу, що проект готовий уже на 45%, це дуже добре – випереджаєте графік на тиждень", - оцінює голова облдержадміністрації. – "Сьогодні 25-й день будівництва, тож закінчити все повністю маєте до середини серпня. А газ все-таки пустіть людям раніше."
Сільський голова Роман Іванчук з Верхівська, до якого належить Пересопниця, нагадує про обіцяне вуличне освітлення.
"Дайте хоч пару бетонних стовпів", - просить. – "Для вас недорого, а людям користь зробите. До цього сюди за 20 років ніхто з влади гривні не вклав".
Село, де живе трохи більше ста людей, отримає від спорудження комплексу потрійну вигоду: дорогу, газ та ліхтарі. До обласного центру від Пересопниці всього 35 кілометрів.
Губернатор сподівається, що комплекс привабить на Рівненщину більше туристів.
"Ми розробляємо сотню туристичних маршрутів по історичній Волині і це один з них", - додає Василь Берташ. – "Також до 29 серпня надрукуємо 450 примірників колекційного видання Пересопницького Євангелія для наших меценатів. Це будуть іменні екземпляри у шкіряній палітурці з позолотою. Вартість одного – приблизно 20 тисяч гривень. Книгу собі замовили уже 150 людей".
Оновлення села оцінюють у 50 мільйонів гривень – разом з витратами на будівництво музею, княжої садиби, інфраструктури, дороги та газифікацією. Частину грошей виділили з державного бюджету, ще 2,5 мільйони знайшли в обласному, а решту додають меценати.
"Хай собі будують. Мені аби тільки газ скоріш провели", - розглядає губернатора бабця, яка виходить з сільмагу. – "А ще магазин наш не закривайте, бо не буде, де хліба купити. Власник Толя обіцяв його очеретом покрити під старовину, аби тільки не зносили".
Нагадаємо, 450-ту річницю написання Пересопницького Євангелія святкуватимуть 29 серпня. З цієї нагоди на Рівненщину запросять президента Віктора Януковича та його попередників.
Коментарі
6