Уряд СРСР прийняв постанову про обов'язкове вивчення російської мови у школах союзних республік 13 березня 1938-го. Партія продовжила політику русифікації.
У документі зазначалося, що викладання російської мови у школах поставлено незадовільно. Причиною цього називали шкідничу роботу контреволюційних троцькістських та буржуазно-націоналістичних елементів, що прагнули підірвати "братню єдність народів СРСР".
Необхідність посиленого вивчення російської мови обґрунтували тим, що в умовах багатонаціональної держави мовні знання є потужним засобом спілкування між народами, що зумовить культурне і господарське зростання. Також вказувалося, що опанування російською мовою сприятиме подальшому вдосконаленню національних кадрів в області наукових і технічних знань. Наостанок ішлося, що знання російської забезпечить необхідні умови для успішного несення всіма громадянами СРСР військової служби в лавах Червоної армії та на флоті.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Школам дозволили відмовлятися від української мови
Підкреслювали, що рідна мова є основою викладання у школах національних республік і що тенденція до перетворення російської мови з предмета вивчення в мову викладання, що призводить тим самим до утисків рідної мови, є шкідливою і неправильною. Попри це, така тенденція все ж стала домінантною. Вдруге, після згортання політики "українізації", розпочалася активна русифікація української освіти.
Російська викладалася з другого класу як основний предмет, обсягом не менше 4-5 годин на тиждень.
Пленум ЦК КП(б)У 18 листопада 1933-го ухвалив постанову про припинення українізації в республіці. Вона фактично дублювала рішення Раднаркому СРСР від 14 грудня 1932-го про припинення українізації на Кубані. У політиці коренізації сталінська влада вбачала одну з причин саботажу збирання зернових та загрозу цілісності СРСР. На штучний Голод не зважали.
Коментарі