Понеділок, 09 листопада 2020 07:10

Сьогодні відзначають День української писемності та мови

Сьогодні відзначають День української писемності та мови
Сучасна українська налічує близько 256 тисяч слів і включена до списку мов, які успішно розвиваються Фото: pexels.com

День української писемності та мови відзначають 9 листопада. За православним календарем — це день вшанування пам'яті преподобного Нестора-літописця, автора "Повість временних літ", "Житіє святих князів Бориса і Гліба", "Житіє Феодосія Печерського". Вважають, що саме від нього починається писемна українська мова.

Українська - результат інтеграції трьох діалектів праслов'янської мови – полянського, деревлянського та сіверянського. Нею користується більше 50 млн людей. Крім України, багато носіїв живе у Білорусі, Молдові, Польщі, Росії, Румунії, Словаччині, Канаді та США.

Цікаві факти про українську мову

Найбільше перекладений літературний твір – "Заповіт" Тараса Шевченка. Опублікований на 147 мовах народів світу.

Особливість української мови - зменшувальні форми. Зменшувально-пестливу форму має, як не дивно, навіть слово "вороги" – "вороженьки".

Найбільш уживаною літерою в українській абетці є "п". На неї також починається найбільша кількість слів. Літера "ф" – найменш уживана.

Назви всіх дитинчат тварин в українській мові належать до середнього роду.

Сучасна українська налічує близько 256 тис. слів і включена до списку мов, які успішно розвиваються в цей час.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Найбільший український флешмоб - яким буде ювілейний радіодиктант

Найстарішою українською піснею, запис якої зберігся до наших днів, вважається пісня "Дунаю, Дунаю, чому смутен течеш?" Її віднайшли в рукописній граматиці 1571 року, яку готував до друку чеський учений Ян Благослав.

Найдавнішими українськими поетесами, імена яких відомі, й про яких збереглися документальні свідчення, є Анисія Парфенівна і Анна Любовичівна. Жили вони в кінці XVI – на початку XVIII ст. і залишили акровірші, де вписано їхні імена.

Найдовшим словом в українській мові є назва одного з пестицидів "дихлордифенілтрихлорметилметан". В ній міститься 30 літер.

У День української письменності та мови, 9 листопада, відбудеться ХХ Радіодиктант національної єдності.

"Цьогоріч підготовку диктанту доручили 3 фахівцям. Текст для диктанту написав відомий письменник і видавець Іван Малкович. Науковою консультанткою проєкту стала докторка філологічних наук, професорка Лариса Масенко. Читатиме диктант знаменита акторка Римма Зюбіна", - йдеться в повідомленні організаторів.

Зараз ви читаєте новину «Сьогодні відзначають День української писемності та мови». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 916
Голосування Фінальна частина футбольного Євро - головна спортивна подія 2021 року. Як виступить на турнірі збірна України?
  • 1) не вийде з групи
  • 2) дійде до 1/8 фіналу
  • 3) дійде до 1/4 фіналу
  • 4) дійде до 1/2 фіналу
  • 5) дійде до фіналу
  • 6) стане чемпіоном
Переглянути