Уся Кубань, Ставрополля, більша частина Вороніжчини — це все було українськомовне населення. Першу карту поширення української мови створили 871 року. Її пізніше "батько всіх народів" Сталін перекроїв по-своєму.
Про це заявив директор Інституту української мови Національної академії наук України, доктор філологічних наук, професор Павло Гриценко в Конституційному суді. Він розглядає депутатське подання щодо конституційності скандального мовного закону "Ківалова-Колесніченка".
"На цій карті, якщо було менш як 60 процентів україномовного населення, то спеціально позначали. Усе точно передано. Берестейщина, Брестська область, частина Польщі аж під Люблін, Східна Словаччина, Південна Гуцульщина і Південна Буковина - це все україномовні землі", - наголосив Павло Гриценко.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Мова, вирощена в горщику для квітів, не проросте на піску"
"На цих територіях віддавна церкви були, так звана Митрополія Київська. Тим паче, в Румунію українці принесли книгодрукування. А найдавніші пам'ятки української мови - це пам'ятки, написані у Сучаві, тепер це Румунія, кінець XIII – XIV століть, староукраїнською мовою", - продовжує професор.
"Міф про російський Донбас, коли ще 200 кілометрів на схід була Україна і Азовське море було внутрішньоукраїнським, - це результат реалізації змішування народів. Український хлопець ніколи не служив Україні, його треба було відправити десь, щоб він забув українську мову. Сюди присилали інших. Це доктрина змішування. Тому говорити, що росіяни є одним із корінних народів тут, в Україні, - неправильно", - пояснив науковець.
Визначення терміну "рідна мова" в законі неточне і некоректне, бо з нього випливає, що рідною мовою може бути чужа мова, якщо за певних обставин людина оволоділа нею першою - такий висновок Головного науково-експертного управління ВРУ.
Подання про скасування закону Ківалова-Колесніченка надійшло до КС у липні 2014 року. Його не розглядали два роки через небажання посилювати напругу в суспільстві. До справи взялися в листопаді 2016-го.
_
Коментарі
5