Ексклюзиви
Середа, 23 червня 2021 08:21

В Крим повернулися виселені люди

В Крим повернулися виселені люди
183 155 кримських татар виселили з півострова у травні 1944-го. Повернулося лише половина. Фото: 33kanal.com

Повернення кримських татар в Крим почалося 23 червня 1990-го. Прибуло 20 тис. кримських татар - майже половина всіх, що жили тоді в СРСР.

Кримських татар звинуватили у масовому дезертирстві з лав Червоної армії та співпраці з ворогом під час Другої світової війни. Пропозицію виселити цілий народ до Узбекистану без доведення провини сформував нарком внутрішніх справ Лаврентій Берія. Аргументував "небажаністю подальшого проживання кримських татар на прикордонній околиці СРСР". Після того підготували велику операцію до виконання якої залучили 32 тис. співробітників НКВД та солдатів.

183 155 кримських татар виселили з півострова у травні 1944 року. Їх відправили в Узбекистан, Казахстан, Таджикистан, в Марійську АРСР, на Південний Урал і в Костромську область. За офіційними даними, дорогою до місць депортації померла 191 людина. За перші роки життя на чужині від нужди й тяжкої праці загинули 46% кримських татар — за оцінками активістів кримськотатарського руху. Офіційні цифри — 15–25%.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Криму перейменували населені пункти

У місцях заслання кримські татари змогли зберегти свою ідентичність, мову й історичну пам'ять – найпотужніший у тих умовах зв'язок із батьківщиною. Протягом 1950-х сформували національний рух. Головною національною ідеєю стало повернення до Криму та відновлення порушених 1944-го прав.

Верховна Рада СРСР 14 листопада 1989-го ухвалила постанову "Про визнання незаконними та злочинними репресивних актів проти народів, які зазнали примусового переселення, та забезпечення їхніх прав". Повернення татар супроводжувалося земельними конфліктами із переселеними на півострів людьми.

18 травня відзначають День боротьби за права кримськотатарського народу.

23 лютого 1944-го в СРСР розпочалася насильницька депортація чеченців та інгушів з їхньої батьківщини. Операція НКВД отримала назву "Чечевиця". Приводом до її проведення стала нібито співпраця народів з нацистською Німеччиною та виступ зі зброєю проти Червоної армії.

Вище керівництво СРСР вирішило покарати бунтівні народи та позбутися їх. Чеченці та горці Кавказу проводили постійну боротьбу за національну незалежність. Насильної депортації зазнали близько 2,5 млн. громадян СРСР.

Зараз ви читаєте новину «В Крим повернулися виселені люди». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 119
Голосування Скільки золотих нагород виграє Україна на Олімпіаді?
  • 1) менше трьох
  • 2) три
  • 3) більше трьох
Переглянути