10 березня в Україні відзначається День Державного гімну, святкування якого затвердив Кабінет Міністрів України на засіданні 7 грудня 2021 року.
Державний гімн України – один з головних державних символів України поряд із прапором і гербом.
Дата святкування обрана не випадково. У готелі "Під провидінням" у Перемишлі 10 березня 1865-го вперше виконали гімн "Ще не вмерла Україна". Там відзначали четверті роковини смерті Тараса Шевченка.
Автор вірша слів Павло Чубинський написав їх 1862 року. Вірш почав своє нелегальне існування в межах царської Росії як патріотично-політичний твір і як пісня. Наступного року вірш з'явився у львівському журналі "Мета".
Там його і прочитав отець Михайло Вербицький, композитор та священник із Галичини. Гадав, що це вірш Шевченка. Він сподобався, за тиждень отець Вербицький написав музику до всіх віршів, опублікованих у журналі. Спершу для гітари, а потім для хорового співу.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 10 фактів про державний гімн
Згодом з'ясувалося, що вірш належить не Шевченкові, а молодому етнографові Павлові Чубинському з Борисполя під Києвом. Автор тексту та автор музики за життя так і не познайомилися. Та пісня на музику Вербицького пішла поміж люди.
Уперше як державний гімн її виконали 22 січня 1918 року – під час проголошення четвертого Універсалу Української Народної Республіки в Києві.
Президією Верховної Ради України 15 січня 1992 року було затверджено музичну редакцію Державного гімну України ("Ще не вмерла Україна"), автором якої є Михайло Вербицький.
А текст гімну затверджено Законом України "Про Державний Гімн України" 6 березня 2003 року.
Коментарі