Пʼятниця, 20 листопада 2020 14:36

Створили першу українську папірню

20 листопада 1522-го в селищі Янів поблизу Львова створили першу українську папірню. Саме після цього дуркарська справа в Україні почала активніше розвиватися. Із 1539-1541 років неподалік Янова в місті Буськ Львівської області запрацювала одна із найбільших папірень в Україні.

Автор: facebook.com/buskmuseum
  Орієнтовний вигляд Буської папірні
Орієнтовний вигляд Буської папірні

Заснували її за кошт місцевих старостів Гурків, які здавали її різним орендарям. Найбільш інтенсивна діяльність папірні припадає на середину XVI ст., коли її продукція користувалася великим попитом на львівському ринку. Майже всі міські гродські та земські книги Львова, Буська, Белза, Галича і Теребовлі писалися переважно на папері буського виробництва. Буський папір у значній кількості трапляється в Східній Україні і у Великому князівстві Литовському.

Автор: wikipedia.org
  Острозька Біблія - перше повний переклад Біблії церковнослов'янською мовою
Острозька Біблія - перше повний переклад Біблії церковнослов'янською мовою

На папері з філігранями Буської папірні надрукований перший повний переклад Біблії церковнослов'янською мовою - Острозька Біблія Івана Федоровича. Друкар мав тісні зв'язки з цією папірнею. У документах від 1584-го вказано, що власник або орендар Буської папірні Бартоломей заборгував значну суму грошей синові Івана Федоровича, відомому в той час львівському палітурнику Івану Друкаревичу.

Автор: facebook.com/buskmuseum
  Середньовічна гравюра із зображенням процесу виробництва паперу
Середньовічна гравюра із зображенням процесу виробництва паперу

Окрім писального та друкарського, у Буську випускали ще й промисловий папір. Після спеціальної обробки жиром та оливою його використовували як замінник віконних шибок. Адже він був значно дешевший, ніж скло.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Лівані знайшли коштовне Євангеліє гетьмана Івана Мазепи

1575 року після татарського нападу на Буськ папірня не працювала 3 роки. Відбудовувати почали тільки 1578-го. Виробництво успішно працювало ще 76 років. За той час змінило 4 власників. 1654-го під час українсько-польської війни військо Богдана Хмельницького вщент знищило папірню разом із цілим Буськом.

Далі з перервами підприємство пропрацювало до 1714 року, коли його зруйнувала велика повінь на Західному Бузі. 1780-го папірня відновила роботу. Остання згадка про виробництво датується 1790-ми роками.

У ПП "Ягодин" на Волині митники вилучили унікальну старовинну книгу литовською мовою. Старовинну книгу намагався приховано вивезти з України громадянин Литви. Видання 1816 року надрукували у Вільнюсі. Воно є першим перекладом Нового Завіту литовською мовою.

Зараз ви читаєте новину «Створили першу українську папірню». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 920
Голосування Фінальна частина футбольного Євро - головна спортивна подія 2021 року. Як виступить на турнірі збірна України?
  • 1) не вийде з групи
  • 2) дійде до 1/8 фіналу
  • 3) дійде до 1/4 фіналу
  • 4) дійде до 1/2 фіналу
  • 5) дійде до фіналу
  • 6) стане чемпіоном
Переглянути