Українці зіткнулися з енергетичним тероризмом росіян – ворог скидає бомби на об'єкти енергетичної безпеки. Люди подекуди опинялися без світла на кілька годин у Харкові, Львові, Києві й інших містах. 15 жовтня Росія здійснила черговий варварський напад на критичну інфраструктуру України. У результаті об'єкт енергетичної інфраструктури на Київщині зазнав тяжких руйнувань. Диспетчерський центр Укренерго попередив про можливі застосування графіків аварійних відключень.
Gazeta.ua зібрала необхідний набір приладів і речей, щоб пережити відключення світла.
Що треба мати у квартирі, щоб перечекати відновлення критичної інфраструктури
Якщо немає електроенергії у багатоквартирному будинку – це каналізація і відкачування, які не працюють, немає гарячої та холодної води, а також опалення. Це унеможливлює повноцінне проживання. Якщо йдеться про понад чотири дні без світла, то експерти радять подумати про тимчасовий переїзд у приватний будинок, де немає такої залежності від комунікацій. Однак до кількох днів днів без електрики можна підготуватися.
Якщо йдеться про понад чотири дні без світла, то експерти радять подумати про тимчасовий переїзд у приватний будинок
Ліхтар
Бажано декілька. Найкращий варіант – де поєднується живлення від акумулятора й батарейок. Додатковий з розсіяним світлом – на бажання та виходячи з потреб. Ціна на ліхтарі варіюється від 200 грн до кількох тисяч.
Дрібниці для електричних приладів
Про них завжди думають наприкінці. Однак про це теж потрібно подбати. Наприклад, дублікати кабелів усіх типів. Декілька зарядних блоків, щоб одночасно заряджати кілька пристроїв. Важливо мати трійник для розетки або подовжувач з кількома гніздами. Це допоможе підживлювати одразу декілька приладів. Запас таких дрібниць обійдеться у 500–600 грн.
Повербанк
Великий і маленький. Ціна на такі буде близько 1–2 тис. грн. Є великі повербанки з можливістю заряджати ноутбук – це чудовий варіант на підстрахування для роботи на декілька годин. Але тільки для сучасних ноутбуків, що підтримують стандарти швидкого заряджання. Такий обійдеться від 4 тис. грн.
Пальники, їжа швидкого приготування, запас води
Відключення світла в багатоквартирному будинку означає також проблеми з приготуванням їжі та того ж чаю, який може зігріти. Тому радять мати туристичні пальники. До них вдома можна тримати балон. Є рідкопаливні системи, вони дорожчі, але горять майже на всьому. Однак треба навички користування. З газовими все набагато простіше. Ціни на пальники починаються від 500 грн і можуть доходити до кількох тисяч.
На кухні треба мати запас їжі швидкого приготування, вже готової або консервів. Серед страв швидкого приготування можуть бути як туристична "сушка", сублімовані страви, так і золотий стандарт – "Мівіна". Швидко, дешево, перевірено роками. Також можна взяти "швидкі" крупи, наприклад кускус. Він чудово запарюється за 15 хв. Інші зазвичай потребують варіння.
Найкращий варіант, щоб була система кип'ятіння води, а не приготування
Найкращий варіант, щоб була система кип'ятіння води, а не приготування. Бо приготування – це багато часу й газу. Окріп можна доволі довго зберігати в термосі. На кухні варто мати такі речі, як запальничка, сірники. Обов'язково солодке, батончики, шоколадки тощо. Багато калорій – мало місця.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Пережити зиму під час війни: як зробити запаси
Обов'язково треба мати запас води. На сім'ю потрібно 50 л питної та запас технічної. Обов'язково оновлювати питну.
Спальник
Якщо буде потреба десь ночувати, то варто задуматися про спальник. У середньому такий можна знайти зараз від 5 тис. грн до 10 тис. грн. Однак не всюди вони є – багато їх купують для військових потреб.
Сонячна панель
Допоможе вдень поповнювати запаси енергії. Це обійдеться в копієчку – сонячна станція для заряджання телефонів коштує понад 6 тис. грн. Станції для більших потреб можуть доходити до 30–40 тис. грн.
Захист від перепадів напруги
Добре мати захист техніки від стрибків напруги
Враховуючи обстріли росіянами електричних підстанцій, добре мати захист техніки від стрибків напруги. Наприклад, реле напруги – обійдеться від 700 грн. Стабілізатор напруги працює з більшою кількістю приладів, але він дорожче – від 1 тис. грн до 10 тис. грн, і займає більше місця.
Що додатково можна мати у власному будинку?
Якщо відключили світло у приватному будинку, перевірте автоматичні вимикачі біля лічильника. Можливо, ваша домашня мережа просто перевантажена. Якщо лічильник увімкнений, а світла немає, тоді є велика ймовірність пошкодження кабелю або "обриву нуля" (зник контакт нульового дроту. – Gazeta.ua).
Наберіть місцевий РЕМ (номер телефону вказаний на платіжці. – Gazeta.ua), дізнайтеся про причини й терміни ремонту. Також можна телефонувати на гарячу лінію свого обленерго. У приватному будинку у випадку аварійного відключення електрики можна прожити довше, ніж у квартирі.
Груба, запас дров
Першочергово в будинку прожити без світла допоможе пічка й запас дров. Встановлення такого прикладу обійдеться у близько 20 тис. грн.
Щодо приготування їжі, то якщо у вас приватний будинок і маєте пічку, на ній без проблем можна приготувати щось. Якщо ж її немає, то можна купити балон з газом і під'єднати до газової плити.
Можна поставити буржуйку, проте її експлуатація потребує дотримання правил безпеки
Можна поставити буржуйку, проте її експлуатація потребує дотримання правил безпеки: не притуляти до стіни й установити на металевому листі. У неї є мінус – не тримає тепло й споживає багато пального.
Власне сховище в льоху чи погребі, підвалі
Погріб чи підвал – це сховище, де можна перечекати небезпеку бомбардувань. Для цього його найкраще обладнати кількома спальними місцями, запасом їжі, домашньою аптечкою, де варто також тримати ліки, які треба приймати постійно.
На зимовий період у підвалі варто мати місце обігріву – це може бути котел або переносний обігрівач
На зимовий період у підвалі варто мати місце обігріву – це може бути котел або переносний обігрівач. Також у сховищі можна поставити радіо, щоб у разі чого звідти отримувати новини.
Важливо також продумати, як таке приміщення провітрюється та освітлюється. Особливо про освітлення варто подумати на сходах підвалу, щоб ніхто не перечепився, коли туди доведеться спускатися швидко.
Генератори
Найпопулярнішими на ринку є генератор дизельний і бензиновий. Дизельне пальне дешевше, але генератор такий дорожчий за бензиновий. Обійдеться у близько 80–100 тис. грн. Бензиновий – близько 30 тис. грн.
Генератор має бути не менше 5 кВт із запасом палива (наприклад, 50–100 л дизельного палива. – Gazeta.ua). Це допоможе зарядити телефони й підтримувати холодильник, щоб продукти не зіпсувалися.
"Мешканцям великих міст треба шукати прихисток у селі"
Михайло Гончар, експерт з міжнародних енергетичних і безпекових відносин. Президент Центру глобалістики "Стратегія XXI":
"Цю практику Росія продовжить. Ще на ранньому етапі широкомасштабного вторгнення росіяни знищували об'єкти енергопостачання. Та ж Охтирка, наприклад, Чернігів, Харків. Там узагалі 11 вересня у символічний день теракту в Нью-Йорку ударили в ТЕЦ-5. Не говорю вже про ті електростанції, які в зоні бойових дій. Це Маріуполь, Світлодарськ, Сіверськодонецьк, Лисичанськ – там усе знищили.
Що далі в зиму, то більше об'єктів теплопостачання опинятимуться під ударами
Тепер Росія концентровано зробила удар саме по об'єктах електроенергетичної інфраструктури та теплопостачання – приберегли ці удари саме на початок холодного сезону. Це розрахунок – кремлівський фюрер це не приховує, і на гуманізм росіян не варто розраховувати. Що далі в зиму, то більше об'єктів теплопостачання опинятимуться під ударами. Зазвичай ТЕЦ – це постачання і тепла, і електроенергії.
Генератор на багатоквартирний будинок – це не надто вдала ідея
Генератор на багатоквартирний будинок – це не надто вдала ідея. Якщо у будинку три сотні квартир, кілька під'їздів, понад дев'ять поверхів – а це значить, що ви можете користуватися тільки електроенергією, то треба ставити потужний генератор. Потрібно створити запас пального. А його небезпечно тримати біля будинку, щоб не трапилася пожежа. Це варіант для таунхаусів чи котеджного містечка. А в багатьох випадках це вже зроблено як варіант резервного живлення. Для інших випадків – треба задуматися про село. А там вже треба думати над запасом дров".
Коментарі