Історики переглянули деякі висновки щодо жертв Везувію.
Виверження 79 року поховало Помпеї під товщею попелу. Воно зберегло місто та його мешканців, створивши своєрідну "часову капсулу". Проте нове дослідження стародавньої ДНК мешканців Помпеїв показує, що попередні уявлення про зв'язки між людьми, похованими разом, можуть бути хибними, пише Phys.org.
Аналізуючи ДНК, археологи і генетики виявили, що багато жертв вулкана, які спочатку вважалися родичами через їхні пози під час смерті, не мали родинних зв'язків. Наприклад, пара, яку вважали матір'ю з дитиною, виявилася неспорідненими дорослим чоловіком і дитиною. Інша пара, яку спочатку ідентифікували як сестер або матір і доньку, насправді включала щонайменше одного чоловіка.
Це дослідження проводили вчені Гарвардського університету під керівництвом Девіда Райха, Аліси Міттнік та фахівця з генетики стародавньої ДНК Девіда Карамеллі з Флорентійського університету.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Помпеях відкопали нові будівлі
Використовуючи генетичний аналіз і аналіз ізотопів стронцію, дослідники змогли визначити походження мешканців міста. Вони дійшли висновку, що Помпеї були частиною багатокультурного суспільства з різними етнічними коренями. Це також свідчить про активну мобільність населення в межах Римської імперії.
Міттнік зазначає, що подібні відкриття наголошують на необхідності обережного підходу до інтерпретації історичних даних, які можуть легко піддатися хибним сучасним уявленням. На думку Карамеллі, міждисциплінарний підхід, що поєднує генетичний аналіз із археологічними та історичними дослідженнями, дозволяє досягти більш точного розуміння стародавніх спільнот. Такий підхід демонструє, що суспільства минулого були складнішими, ніж часто зображають історичні наративи.
У давньоримському місті Помпеї археологи виявили великий саркофаг із напівмуміфікованими рештками місцевого жителя. Знахідку назвали унікальною. Написи на саркофазі свідчать, що покійного чоловіка звали Марк Венеріус Секундіо. На момент смерті йому було понад 60 років. Раніше був рабом, згодом вільновідпущеним, а потім став місцевим заможним жерцем.
Коментарі