субота, 09 листопада 2024 10:11

Усю еліту країни стратили на головній площі за день

Усю еліту країни стратили на головній площі за день
Найстаріше зображення "Кривавої лазні" створили 1524 року. Це було замовлення короля Швеції Густава Васи аби увічнити пам'ять про підлості датчан. Фото: Domaine public

На головній площі Стокгольма 9 листопада 1520-го відбулася "Кривава лазня" - масова страта шведської політичної та громадської еліти. Їх звинуватили у єресі та підтримці покійного короля.

1397 року Данія, Швеція та Норвегія об'єдналися в Кальмарську унію. Регент та фактичний володар Швеції Стен Стуре Молодший хотів обмежити вплив церкви в країні. Відверто ненавидів архієпископа Густава Тролле і його батька Еріка за підтримку датчан. Той подав скаргу на регента у Рим і Папа Римський Лев X відлучив Стуре від церкви.

Почалася відкрита міжусобна війна. Підтримка народу розділилася. Внутрішньою колотнечею у Швеції скористався король Данії Крістіан II. Війська смертельно пораненого Стуре відступили. Монарх помер.

Дворянство і церква почали пошуки компромісу з датчанами. Між Швецією і Данією уклали перемир'я. Шведська державна рада визнала Крістіана королем Швеції.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Тевтонський орден вщент розгромили союзні війська

4 листопада дворяни, служителі церкви, заможні бюргери і воїни зібралися в Стокгольмі на коронацію Крістіана II. Церемонію провів архієпископ Густав Тролле. Король поклявся правити милостиво і справедливо. Запросив усіх на королівський триденний банкет.

Гостей у залі схопили і зачитали вирок - умертвіння шляхом спалювання через підтримку покійного короля. Солдати схопили частину гостей банкету і кинули до в'язниці архієпископства. Вдову Стуре довічно ув'язнили і оголосили "мертвою за життя".

Наступного ранку кати обезголовлювали лицарів, єпископів і 14 членів міської ради. Чиновників витягали прямо з ліжок і рубали їм голови. Крові на площі було стільки, що страту народ називав "кривава лазня".

На площі виклали велике багаття і на ньому спалили тіла страчених. В те ж багаття кинули викопане з могили тіло Стена Стуре.

Поблизу сіл Грюнвальд та Танненберг, зараз це територія Польщі, 15 липня 1410-го відбулася Грюнвальдська битва між військами Тевтонського ордену та об'єднаною польсько-литовсько-українською армією. Литва хотіла повернути захоплені Жемайтійські землі.

Зараз ви читаєте новину «Усю еліту країни стратили на головній площі за день». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути