У неділю у Молдові пройшов перший тур виборів, а також референдум з приводу того, чи вносити зміни у конституцію, де рух країни до Європейського союзу буде зафіксовано як мету.
Чинна президентка Майя Санду прогнозовано набрала більшість голосів серед інших десяти кандидатів (41,89 %). Але недостатньо для перемоги у першому турі. Відтак, 3 листопада пройде другий тур виборів.
До другого туру також прогнозовано вийшов колишній генпрокурор Олександр Стояногло (26,35%), якого підтримує Партія соціалістів Молдови. Третій результат отримав лідер "Нашої партії" Ренато Усатий (13,73 %).
Отже, враховуючи результат Усатого ( і того, кому можуть відійти його голоси), шанси на перемогу у другому турі мають обидва кандидати.
Перша трійка кандидатів - показова і відображає весь спектр як настроїв всередині країни, так і зовнішніх зусиль, зокрема, Росії зупинити рух країни у бік Євросоюзу. Майя Санду як європейськи орієнтований кандидат, Олександр Стояногло - як проросійський і Ренато Усатий - лідер "Нашої партії", який публічно виступає як проти ЄС, так і проти Митного союзу з РФ.
Росія докладала і докладатиме значних зусиль, щоб залишити Молдову у своїй орбіті впливу
Але куди більш несподіваними стали результати референдуму. Різниця між тими, хто за рух Молдови до ЄС та тими, хто проти - у межах одного відсотка. Те, ще це стало несподіванкою, свідчить надто короткий брифінг Санду після оголошення результатів - без прес-конференції з журналістами.
Поза сумнівом - Росія докладала і докладатиме значних зусиль, щоб залишити Молдову у своїй орбіті впливу. За даними молдовських правоохоронців, такий персонаж як Ілон Шор (втікач, який заочно засуджений за шахрайство, а також внесений до санкцій США за проросійські активності), намагався підкупити 130 тисяч виборців, щоб вони підтримали проросійського кандидата та бойкотували референдум. Також відомо про те, що була виявлена мережа з сотень людей, які проходили інструктаж у Росії та мали бути задіяні в громадських заворушеннях.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Молдова проголосувала проросійськи - Мая Санду заявила про фальсифікації
Є і внутрішня сторона такого результату референдуму. Відомо, що пʼять кандидатів виступали проти голосування і далеко не всі з них говорили про Росію. Хтось вважав ідею сумістити перший тур виборів та референдум "передвиборчою політичною хитрістю" команди Санду, а хтось – несвоєчасністю та надмірними витратами, коли економіка країни має багато проблем.
Повномасштабне вторгнення унеможливило появу у нас відверто проросійських сил
Хотілося б, щоб команда Санду, яка розраховувала зробити євроінтеграцію головною темою, зробила висновки: чому такий результат референдуму? Можливо, є проблеми з комунікацією всередині країни, окрім фактору Росії. Бо боротьба за прорадянський простір триває.
Чим для нас є повчальними (з точки зору досвіду) вибори у Молдові? Тим, що рано чи пізно війна (принаймні активна фаза) закінчиться. Ми будемо проводити вибори, президентські і парламентські.
Звісно, повномасштабне вторгнення унеможливило появу у нас відверто проросійських сил. І це уже назавжди.
Україна як пострадянська країна – має слабкі інституції та інші традиційні проблеми
У той же час, Україна як пострадянська країна – має слабкі інституції та інші традиційні проблеми, а також складнощі, які можуть бути на шляху нашого руху до ЄС (маю на увазі економіку). Також у нас можуть свідомо або несвідомо актуалізуватися різні громадські настрої.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У ЄС звинуватили РФ у впливі на голосування у Молдові
Поза сумнівом, що Росія не омине можливості (з огляду на її прагнення втручатись у політичні процесі як у пострадянських кранах, так і на Заході) і після гарячої фази війни далі пробувати валити Україну. Уже політично, з усім набором гібридного інструментарію.
Щоб цього не сталося, ми (маю на увазі усіх - владу, опозицію, ЗМІ, громадськість) повинні комунікувати з суспільством на складні теми. Внутрішні трансформації, які ми маємо пройти (тил) - це великий пласт, який не можна пускати на самотік. Святе місце, як відомо, порожнім не буває. Принаймні, довго не може бути порожнім. Отже, про це треба думати уже зараз.
Коментарі