Може відчуватися біль у щелепі чи спині
— У січні ледь пережила коронавірус, а він не дає про себе забути. Досі маю низький тиск, — розповідає Тетяна Литовченко, 63 роки, із Чернігова. — Задуха тисне груди, що б не робила. Лікар пояснити не може, скільки це триватиме. Заборонив пити таблетки для підняття тиску.
Артеріальний тиск часто знижується в гострому періоді коронавірусу. На тлі інтоксикації густішає кров і порушується її циркуляція. Коли людина одужує, тиск може залишитися зниженим, хоча серцевої недостатності нема.
— Гіпотонікам ліки для підняття тиску приймати не можна. Але миритися з низькими показниками теж неправильно. У мозок доходить мало крові, і йому не вистачає кисню, — говорить столичний кардіолог Олексій Ковалевський, 39 років. — Якщо різко впав тиск, слід лягти й покласти під ноги подушку. Кров від сили тяжіння кинеться в судини мозку, і тиск підніметься. Можна з'їсти шматок хліба, посипаний сіллю. Замість міцної кави випити зелений чай — чайна ложка заварки на склянку окропу.
Тиск слід вимірювати до сніданку і прийому таблеток, а також увечері — перед сном. Показники записувати. Нормальними вважають не вище за 140/90 і не нижче 100/60.
— Виміри вдома точніші, ніж отримані в кабінеті медика — через хвилювання пацієнта. За даними добового спостереження лікар підбере препарати. У нормі за місяць після одужання низький тиск має поступово підвищитися.
Також після коронавірусу люди скаржаться на слабкість і задишку. Треба зробити електрокардіограму й ехокардіографію серця, визначити насичення крові киснем, щоб виключити або підтвердити серцеву недостатність. Якщо ураження серця немає, все інше — нормалізується. Не можна лишати це на самотік, бо так легко пропустити серцевий напад. Люди не вміють його розгледіти.
— Чекають стискаючого болю у грудях, перше ніж зрозуміють, що серце здає. Видається, наче хтось поклав гирю на груди. Це найпоширеніший симптом, але не єдиний, — каже столичний кардіолог Андрій Капталан, 33 роки.
Також має насторожити прискорений пульс, задуха й різкий пекучий біль у шлунку. Іноді може боліти у щелепі чи спині. Помічають і блідість шкіри, бо кров погано циркулює. Набряк щиколоток теж може бути ознакою серцевої недостатності.
— Коли непокоїть рука, теж варто оглянутися у кардіолога. Біль, що йде вниз лівою кінцівкою чи віддає в шию, може бути пов'язаний із серцем. Або як людину кидає у холодний піт, а потім вона рясно потіє у спокої, — додає Капталан.
Щоденні фізичні навантаження — зарядка, спортивні заняття, навіть піші прогулянки допоможуть розвантажити серце. Раз на рік треба консультуватися з кардіологом — чоловікам після 40 років, жінкам — від 45.
— Окрім спадкової схильності, проблеми із серцем часто виникають через нездорове харчування, низьку фізичну активність, куріння, алкоголь і стрес. Це все погано впливає не лише на роботу серця, а й на міцність артерій, швидкість кровообігу та мозкову активність.
Холодна вода знижує тиск
— Високий тиск призводить до інфаркту, інсульту, серцевої недостатності, погіршення зору та проблем із потенцією, — розповідає 33-річний Андрій КАПТАЛАН, столичний кардіолог.
— Якщо у вас різко підвищився тиск, а до лікарні немає як добратися, треба глибоко дихати. Заплющте очі, робіть глибокий вдих животом. Затримуйте дихання на 5–7 секунд. Це збільшить приплив крові до внутрішніх органів і кінцівок. Так артеріальний тиск знизиться. Можна прийняти валеріану чи корвалол. Вони допомагають боротися зі стресом, як і заспокійливий чай із м'яти. Корисно потримати руки під струменем холодної води, це уповільнює частоту серцевих скорочень.
Якщо верхні показники перевищують 180, а нижні — 120, при цьому є біль у грудях, запаморочення, важкість дихання, то це — гіпертонічний криз. Тоді необхідно звернутися до лікаря. Людям із цукровим діабетом, перенесеним інфарктом або інсультом, хронічними захворюваннями нирок не можна мати тиск вище 130/85.
Коментарі