Ексклюзиви

Коронавірус почав більше вражати дітей
2

Львів’янка 37-річна Катерина Терлецька обіймає дітей після виписки з лікарні. Мала коронавірус і 90-відсоткове ураження легень, 15 діб провела на апараті штучного дихання. У медзаклад потрапила на сьомому місяці вагітності. Лікарі провели терміновий кесарів розтин, щоб врятувати немовля. У дитини був позитивний тест на covid-19. Обоє почуваються добре
Фото: facebook.com/Клінічна лікарня швидкої медичної допомоги міста Львова
Радник львівського міського голови з медичних питань Тарас Жиравецький: ”Коронавірус ймовірно зникне 2022 року”

За час пандемії на коронавірус занедужали 1 163 716 українців. Від ускладнень померли 20 849. Найбільше хворих — у столиці, Одеській і Харківській областях.

На стаціонарному лікуванні перебувають 14 745 пацієнтів. Третина — у тяжкому чи критичному стані. Кількість тяжкохворих зростає, бо під час новорічних свят люди рідше зверталися до лікарів при виникненні перших симптомів. До медзакладів ішли, коли ставало геть зле.

Коронавірус став більше вражати дітей. У листопаді непов­нолітніх було 3,1% від кількості заражених, у грудні — 5,9%.

— Хворі на коронавірус мають стан, як після курсу хіміотерапії, — каже 41-річний Тарас Жиравецький, радник львівського міського голови з медичних питань. — Інфекція знижує здатність організму боротися. З-під контролю виходять ті інфекції та недуги, з якими досі ефективно справлявся імунітет.

Варто розділяти власне коронавірус і хвороби, спричинені ним.

Які системи й органи вірус уражає найчастіше?

— Найперше — центральну нервову систему. Людина втрачає нюх, смак, виникає безсоння, головний біль.

Часто страждає печінка. Збої в її роботі провокують інші хвороби.

Вірус вражає також шлунково-кишковий тракт. Виникає діарея, загострюються хронічні недуги кишківника. Б'є і по кровотворній системі. Можуть утворюватися тромби.

Коронавірус шкодить серцю. У хворих виявляють аритмію, у літніх пацієнтів уражаються судини серця, зростають ризики інфаркту й інсульту.

Ковід шкодить ниркам. Такі збої в організмі має невелика кількість заражених, але бували випадки, що нирки відмовляли.

Найбільше вірус вражає легені. Може виникнути цитокіновий шторм (реакція імунної системи, коли організм так сильно бореться з інфекцією, що знищує себе. — ГПУ). Через це легенева тканина руйнується вже після того, як людина одужала.

Яке ураження легень небезпечне?

— Відсоток ураження не завжди співмірний із важкістю перебігу. У деяких пацієнтів пошкоджені 5–10 відсот­ків легень, а стан організму — катастрофічний. А є такі, які з пошкодженими 50 відсотками органа займаються спортом.

Що більша частка легень уражена, то вищі ризики мати ускладнення й супутні недуги. Особ­ливо, якщо у хворого є висока температура й падає рівень кисню у крові. Зміни в легенях тривають до трьох місяців.

Астматики й алергіки мають більше проблем зі здоров'ям.

Кому найбільше загрожують ускладнення?

— Людям із хронічними недугами. Це хворі з серцево-судинними хворобами, цукровим діабетом, атеросклерозом, надмірною вагою. У них може розвинутися нетипова реакція. У решти ймовірність ускладнень нижча.

Як запобігти ускладненням?

— У частини пацієнтів ускладненням неможливо запобігти. Але їх можна контролювати.

Важливо зважати на стан пацієнта на шостий-сьомий день захворювання, коли організм намагається перебороти вірус самотужки. Але він виснажений, є загроза бактерійної інфекції. Тому роблять загальний аналіз крові, печінкові та ниркові проби. Оцінюють температуру й насичення крові киснем, перевіряють загальний стан. Основне завдання сімейного лікаря — зробити так, щоб пацієнт не отримав ускладнень.

Якщо виникли проблеми із серцево-судинною системою, пацієнта скеровують до кардіолога. Він симптоматично лікує хворого. При недугах шлунково-кишкового тракту призначає препарати для покращення роботи системи травлення.

Які обстеження потрібно проходити після одужання?

— Хворим роблять загальний аналіз крові та біохімічний, що включає печінкові, ниркові проби. У людей із цукровим діабетом перевіряють рівень глюкози. Часто пацієнтам після стаціонарного лікування рекомендують здавати аналізи, щоб стежити, чи не зростає загроза утворення тромбів і за потреби контролювати терапію.

Тим, хто перехворів безсимптомно, бажано також здати аналізи. Якщо результати нормальні, то раз на пів року-рік слід профілактично обстежуватися.

Скільки часу організм відновлюється після коронавірусу?

— Залежить від складності перебігу хвороби й особливостей організму. При реабілітації основне — не робити фізичних навантажень. Має бути корисне харчування та відпочинок. Легеням треба відновитися. На це потрібно місяць. У кого були сильні ураження — два-три.

Коли закінчиться епідемія?

— Коронавірус ймовірно зникне 2022 року. Подібний до пандемії іспанського грипу, що тривала в Європі з 1918‑го по 1920 роки. Тоді були три хвилі. У грудні ми пройшли пік другої хвилі, зараз спадає. До осені теж матимемо спад, а тоді почнеться третя хвиля. Якщо зроблять масову вакцинацію, то хворих буде небагато.

5 інфікованих зі 100 важко переносять коронавірус. У 15 — хвороба середньої тяжкості. У 80 — проходить легко або безсимптомно. За лікування пацієнтів із коронавірусом Національна служба здоров'я України виплатила медзакладам 19 млрд грн. У середньому по 45 тис. на кожного.

Зараз ви читаєте новину «Коронавірус почав більше вражати дітей». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі