— Узимку традиційно постають нагальні проблеми — як зберегти тепло в квартирі. Як економити ресурси. Великі витрати на опалення змушують задуматися, чи все правильно зроблено? Справно виконуємо рекомендації фахівців. Конопатимо щілини. Склимо балкони. Укладаємо теплі підлоги. Щороку одне і те ж. Але це мало що змінює. Цікаво, як ці проблеми вирішують в європейських країнах? — запитує Валентина Чепак, 52 роки, з Чернігова.
— У Європі громадян давним-давно привчили рахувати теплові калорії за допомогою лічильників, — розповідає Мирослав Турчак, 54 роки, інженер-теплотехнік зі Львова. — Енергоефективність на першому місці. Тому їхні будинки споживають електроенергії значно менше, ніж наші. Часто буваю в сусідній Польщі. Там за термомодернізацію житла взялися ще в 1990-ті. Сьогодні, за оцінками експертів, половина житлофонду країни утеплена. Споживання енергії знизилося на 30–40 відсотків.
Будь-які проекти з термомодернізації недешеві. Капремонт польської п'ятиповерхової хрущовки стартує від мільйона доларів (28 млн грн. — ГПУ). Домовласників активно підтримують європейські фонди і держава через програми кредитування. Тому поляки можуть розраховувати на компенсацію в межах 30–50%. Цим активно користуються ОСББ — об'єднання співвласників багатоквартирних будинків.
— Польський уряд постійно працює над реформою енергоефективності. Ухвалює спеціальні закони за європейськими стандартами. Удосконалюються нормативи будівництва нового житла. Згідно з даними Управління інфраструктури Варшави, в 2014 році норма споживання електроенергії в будинках становила 169 кВт-годин на квадратний метр на рік. Торік ці показники знизилися до 60 кВт-годин. А в 2019-му — знизять до 45.
Зменшують споживання енергії різними способами. Впроваджують когенераційні установки. Виробляють тепло і електрику водночас. Компанії випускають удосконалені пластикові вікна. Замість двокамерних склопакетів — трикамерні або навіть п'яти.
Стала обов'язковою термомодернізація житла. Починається з енергоаудиту — вивчення та аналізу технічних характеристик будинку.
— Роботу енергоаудитори проводять тотально. Від опитування мешканців та вивчення проектної документації до досліджень втрат тепла в системах водопостачання, каналізації та опалення. За підсумками аудиту виконується модернізація будинку. Велику роль відіграють ОСББ. Встановлюють лічильники, замінюють інженерні комунікації і системи опалення. Утеплюють стіни і дахи, замінюють двері і вікна у під'їздах. Це дозволяє домогтися економії енергії в межах 20 відсотків.
До 2020-го поляки планують збільшити на 20% використання поновлюваних джерел енергії. Знизити на 20% викиди шкідливих речовин у повітря і споживання енергії.
— У Польщі давно переконалися — управляти житлофондом ефективніше шляхом створення ОСББ. Багато з них самостійно керують величезним домогосподарством. Прибирають територію, ведуть бухгалтерію і навіть займаються інвестиційною діяльністю. Гроші за комунальні послуги надходять на рахунки ОСББ і акумулюються в ремонтному фонді. Частину вільних грошей спрямовують на будівництво нового житла. Так працюють великі ОСББ. Невеликі об'єднання на два-три будинки наймають керувальні компанії.
Коментарі