Самопливне парове опалення працює без електрики
— Як ті кляті орки побили наші електростанції, в місті почалася паніка, — розповідає 57-річна Валентина Олійник з Умані Черкаської області. — Люди скуповують акумулятори, багатші гребуть генератори. Бо ж в усіх системи опалення потребують електрики, щоб насос ганяв воду. Без світла ще прожити можна, а в холоді взимку не протягнеш.
Валентина Олійник має в хаті систему опалення, незалежну від електрики. Твердопаливний котел нагріває воду, вона циркулює по системі за принципом самоплив: гаряча підіймається доверху в розширювальний бак, звідти надходить по трубах до радіаторів, далі — повертається до котла.
— Раніше така система була в усіх, — продовжує Валентина Петрівна. — По хатах йшли товсті металеві труби: спочатку ширші, далі вужчі й ще вужчі. Останніми роками люди вирізали їх, викидали, ставили тонкі пластикові, заштукатурювали їх у стіни. Замість старих чавунних радіаторів — тоненькі пласкі алюмінієві. Так гарніше, акуратніше. Але вода по тонких трубах сама не тече, її має ганяти електричний насос. Все було б ідеально, якби не той бункерний дід зі своїми ракетами.
Валентина Олійник розповідає про переваги незалежної системи опалення.
— По-перше, дров'яний котел спалює все, що я заготовлю, — пояснює. — Мені не важливо — є електрика чи нема, є газ чи нема, високий тиск у мережі чи ні, дорогий той газ чи дешевий. Дров, хмизу, кукурудзяного чи соняшникового бадилля завжди знайду за копійки. Як дорого, то можу безкоштовно в лісі гілля назбирати, лісники ще й подякують. Або найближчі посадки від хмизу почистити. Хто не ледачий, той за літо назбирає палива на всю зиму.
Другою перевагою називає незалежність системи від електрики.
— У котла немає всякої хитромудрої автоматики, яка потребує підключення до розетки. Вода по системі сама циркулює по товстих металевих трубах, — говорить Олійник. — Не треба купувати насос, підключати до нього акумулятор чи бензиновий генератор, щоб вода не зупинялася при відключеннях.
По-третє — це спокій і тепло без нервів. Бо з тими цінами на газ і електрику люди бояться включати котли, хати ледь-ледь прогрівають. Від того хворіють, стіни цвіллю вкриваються. Я ж вкинула оберемок акацієвих полін — і маю тепло до ранку.
І по-четверте — зараз нам усім треба бути свідомими. Просить Зеленський економити світло, то варто дотримуватися. А що ж мають робити ті, в кого електричні котли?
Твердопаливні котли універсального типу працюють на всіх видах твердого палива: вугіллі, дровах, хмизі, брикетах, пелетах, дров'яній щепі. Можна спалювати соняшникове та кукурудзяне лушпиння, качани, солому, бадилля, горіхові шкаралупи, залишки старих меблів.
"Газету по-українськи" можна передплатити онлайн на сайті Укрпошти за "ковідну тисячу"
— Люди мають розуміти, що дива не буває, — каже 58-річний Петро Олійник, чоловік Валентини. — Два оберемки хмизу та три тюки соломи на зиму не вистачить.
Радить заготовляти всіх видів твердого палива.
— Кожне виконує свою функцію, — додає Петро Олійник. — Соломою зручно розпалювати, хмизом — протоплювати, осиковими полінами — випалювати з димаря смолу, акацієві поліна дають багато жару.
Коментарі